Kategoriler
Kartal Oto Sanayi

Otogaz

Otogaz Nedir ?

 Nedir?

En verimli, çevreci ve ekonomik yakıt LPG’nin, araç yakıtı olarak kullanılan haline verilen isimdir. Propan ve bütan gazlarının TS E 589 standardına uygun mevsimsel karışımıyla verimli ve çevreci hale getirilir.

Tanışma

1970 ve 1980’li yıllarda ortaya çıkan petrol krizinden sonra hükümetler benzin ve türevlerine alternatif bir yakıt aramaya başlamıştı. Bu arayışın cevabı, gelişen teknolojiyle birlikte araçlarda daha rahat ve güvenli kullanılabilen fiyat açısından avantajlı LPG oldu.

Dünyada

Günümüzde dünyada en yaygın olarak kullanılan alternatif yakıttır.Bunun nedeni çevreci ve ekonomik bir yakıt olmasıdır. Yoğun talep doğrultusunda dünyada yaklaşık 57.000’in üzerinde otogazistasyonu bulunmaktadır. Bu istasyonlar otogaza dönüşümü yapılmış 21 milyon’dan fazla araca hizmet vermektedir. 2011 rakamlarına göre dünyada toplam 23,7 milyon tondan fazla tüketim gerçekleşmiştir. Türkiye otogaz satışları açısından dünyanın 2.büyük pazarıdır

 

Türkiye’de

Dünya üzerinde LPG kullanan 21 milyon aracın 2012 yılı sonu itibariyle yaklaşık 3,6 milyonu Türkiye’de bulunmaktadır. Ülkemizde toplam LPG tüketiminin yaklaşık %75’ini otogaz satışları oluşturmaktadır. Bugün, Türkiye otogaz pazarı 2,7 milyon tonluk pazar hacmiyle Avrupa’nın en büyük, Güney Kore’den sonra dünya ikincisi, 9.876 otogaz istasyonu ile istasyon sayısında dünya birincisi ve araç sayısında Avrupa’da lider konumda yer almaktadır.

Ekonomik

alternatif yakıtlardan daha ekonomik olup, fiyat avantajı sağlar. Litre başına yapılan sürüş hesaplandığında, otogazın benzine göre ciddi oranda fiyat avantajı ortaya çıkmaktadır. Bu avantaj özellikle yoğun kullanımda çok daha net ortaya çıkmaktadır.

Güvenilir

Standartlara uygun olarak otogaz dönüşümü yapılmış araçlar, en az diğer yakıtları kullanan araçlar kadar güvenlidir.

Otogazın araçlara dolumu ve depolanması konusunda emniyetle ilgili kaygılar genellikle olması gerekenden fazladır. Otogazın güvenlik seviyesi benzin ve dizele eş hatta bu yakıtlardan daha yüksektir. Çünkü otogazsistemlerinde kullanılan tanklar benzin ve dizel tanklarına göre çok daha dayanıklıdır.Otogaz, sızıntı tehlikesini önleyen tanklarda basınç altında muhafaza edilir.

Güvenli, peki nasıl?

  • LPG renksiz, kokusuz, yanıcı ve parlayıcı özelliğe sahiptir. Gaz kaçaklarının anlaşılabilmesi için LPG merkaptanlar ile sonradan kokulandırılır. Bu sayede gaz kaçakları hemen tespit edilebilir.
  •  araç depoları karbon çelikten yapılmıştır, bu nedenle benzin ve diğer yakıt tanklarına göre 20 kat daha dayanıklıdır.
  • Günümüzde otogaz tankları özel bir yapıya sahiptir. Likit doluluk oranı % 80’e ulaştığında sistem otomatik olarak kapanır ve böylece sıcaklık değişikliklerinden kaynaklanabilecek muhtemel bir gaz sızıntısı önlenmiş olur.
  • Otogazla ilgili her aşamada uyulan birçok uluslararası standart vardır:

–  Dönüşümler için TS 12095-1 EN 12805:2004,TS 12095-2 EN12806:2004 ve TSE ECE R 67:2001
– kalitesi için TS EN 589
–  İstasyon kurulumları için TS 11939, TS 1446, TS 1449

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.