Osmanlı Devleti hangi tarihten itibaren ay yıldızlı bayrağı kullanmıştır?

Osmanlı Devleti hangi tarihten itibaren ay yıldızlı bayrağı kullanmıştır?1

Osmanlılar, kuruldukları yıllardan itibaren çok sayıda ve çeşitli renklerde bayraklar kullanmışlardır. Bunların sayısı başlangıçta dört iken 16. yüzyılda yediye çıkmıştır. Bunlar arasında beyaz, kırmızı (al), yeşil, yeşil-kırmızı ve sarı-kırmızı renkli bayraklar vardı. Bayrakların üzerindeki alametler de bayrağa göre çok çeşitlilik göstermiştir. Osmanlı bayraklarındaki en mühim alametler Zülfikar kılıcı, hilal, yıldız ve güneş olarak görülmektedir.

Ay yıldızlı al bayrağa gelince günümüzde de kullanılan bu ay yıldızlı bayrağın ilk şekli III. Selim (1789-1807) devrinde hilale sekiz köşeli yıldız ilave edilmesiyle ortaya çıktı. Sultan Abdülmecid (1839-1861) devrinde ise yıldız beş köşeli olarak değiştirildi. Bu bayrağın 19. asırdan itibaren Osmanlı Devletinin millî bayrağı olduğu bilinmektedir.

Osmanlı Devleti tarih sahnesinden çekildikten sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Osmanlı bayrağını aynen benimsemiş fakat ölçülerinde bazı ufak değişiklikler yapmıştır. Günümüzde Osmanlimn hakim olduğu sahalarda kurulan devletlerden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Cezayir ve Tunus da değişik formlarda ay yıldızlı bayraklar kullanmaktadır. Büyük ihtimalle Osmanlı’dan ve Türkiye’den esinlenerek farklı şekil ve tarzlarda olmak üzere ay yıldızlı bayrak kullanan ülkeler şunlardır: Komorlar, Malezya, Moritanya, Özbekistan, Pakistan, Singapur, Türkmenistan.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.