Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » Ordu’nun derelerine büyük akın!

Ordu’nun derelerine büyük akın!

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Ordu’nun derelerine büyük akın!1

Ordu’daki derelerin turizme kazandırılması amacıyla Valilik ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ile bazı sponsorların destekleriyle ‘Ordu’nun Dereleri Turizme Akıyor’ projesi hazırladıklarını, bu projenin meyvelerini de almaya başladıklarını belirten Vali İrfan Balkanlıoğlu, Türkiye’de ilk olan dere turizmi projesiyle kentte turizmin büyük ivme kazanacağını kaydetti. Türkiye’nin en uzun dere kanyonunun Ordu’nun Çamaş İlçesi’nde olduğunu, 4 kilometrelik kanyonun da turizme kazandırılacağını dile getiren Vali Balkanlıoğlu şöyle konuştu: “Hazırladığımız projeyle ulusal medyada ve gezi programlarında, seyahat dergilerinde, gazetelerin seyahat eklerinde bir çok kez Ordu’yu tanıttık. Arap ülkelerinde de bu tanıtım yapıldı. Ordu’nun dereleri projemiz ses getirdi.

Ordu turizminde geçen seneye oranla yüzde 30’ları aşan bir artış sağlandı. Otellerimizin doluluk oranı yüzde yüzü geçti. Türkiye’de şu günlerde özellikle çöl sıcakları hüküm sürüyor. Anormal derecede sıcaklık var, hissedilen sıcaklık derecelerde ölçülen sıcaklıktan da çok fazla. Böyle olunca insanlar serinlemek amacıyla çeşitli alternatiflere başvuruyorlar. Denize girenler olduğu gibi eşsiz güzellikteki şelalelere, derinliği 20 metreyi bulan göletlere kendilerini bırakıyorlar. Memleketlerine gelen gurbetteki Orduluların yanı sıra Arap ülkelerinden gelen turistler ve Ordu’yu gezmeye gelen yerli turistler bu dereleri keşfetmiş durumda. Buralarda yüzerken kenarında piknik yapanları görüyoruz.”

DERELERDE CAN KURTARAN YOK

Derelerde can kurtaranlar olmadığı için yüzme bilmeyenlerin ve çocukların dikkat etmesi gerektiğinin de altını çizen Vali Balkanlıoğlu şunları söyledi: “Çocuklara ve yüzme bilmeyenlere de dikkat edilmesi lazım. Buralarda can kurtaran hizmeti verilemediği için ne zaman kim buralara nasıl gidiyor tahmin edilemiyor. Ordu’da çok miktarda çok güzel şelaleler ve dereler var. Görüntü çok güzel, masmavi berrak su. İnsanlar dayanamayıp buraya atlıyor. Sıcakla birlikte denize ve derelere giren vatandaşlarımızın sayısında artmalar var. Çok dikkat etmeleri lazım, yüzme bilmeyenlerin derinliğini bilmedikleri yerlerde yüzmemelerini tavsiye ediyorum.”

KAYNAK: DHA


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.