ördek

ördek

ördek, Anseriformes (kazsılar) takı-ır.-.tn, Anatidae familyasından dalıcı üç ,-rrsk türünün ortak adı. Melanitta cinsini :< _?ruran ve iyi birer yüzücü olan bu kuşlar mevsimleri dışında denizden pek

• maz. Erkekler genellikle parlak siyah, -i.ier koyu kahverengidir. Kanada ve ıska’nın iğneyapraklı ormanlarında üre-t”. Melanitta perspicillata türü, kışın ABD , . .arına kadar iner. Bayağı kara ördek fusca) ve küçük kara ördek (M. nigra)

4 .reydeki tayga ve tundra kuşaklarında ın\en, kışın genellikle Avrasya kıyılarına !■:> eden kuşlardır. Coğrafi dağılımları bir–■-.erine oldukça denk düşerse de bayağı tiT3 ördek kıyıya daha yakın yüzer ve daha t—lük sürüler oluşturur. Ayrıca daha iri

_ranluğu 55 cm) ve daha kısa kuyrukludur, tiratlarındaki beyaz leke uçarken belirgin ->;tmde görülür. Kara ördeklerin başlıca ‘esini midye, balık gibi deniz hayvanlarıdır.

3 :kisel maddeler besinlerinin ancak yüzde ‘unu oluşturur. Az sayıda bayağı kara ıciek de Anadolu’nun kuzeydoğu kesimle–r.de kuluçkaya yatar ve Karadeniz kıyıla–.r.da kışlar. Küçük kara ördek ise ender irak Karadeniz kıyılarında görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.