Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ofis Koltuğu Nasıl Olmalı

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Fazla mesailerin yapıldığı ülkemiz standartlarını düşünürsek bir ofis çalışanının günde yaklaşık on saat çalıştığını varsayabiliriz. Bu nedenle ofis koltuğu normal bir koltuktan daha ergonomik olmalıdır.

Bir ofis çalışanının dikkat etmesi gerekenlerin en başında ofis koltuğunun seçimi ve kullanımıdır. Bu seçim ergonomik açıdan önemli bir konudur. Ofis koltuğunu doğru seçmek kadar doğru kullanmakta çok önemlidir. Ofis koltuğunun doğru seçimi duruş bozukluklarının da önüne geçer.


Ofis Koltuğu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Ofis koltuğunda yükseklik önemlidir. Vücudumuza uygun ayarlanabilmelidir.

1- Ofis koltuğunuzun önünde ayakta durun ofis koltuğu minderi yani oturak kısmı dizinizle aynı hizada olmalı.

2- Koltuğunuza oturduğunuzda ayaklarınız yere paralel gelmeli ve rahat basabilmelisiniz. Dizinizin arkası ofis koltuğunun ucunda olmalı. Sandalyenin ön kenarı ile dizin arkası arasında 5-7 cm kadar bir mesafe olmalı. Bunun nedeni sandalyenin bacağın arkasındaki sinirlere baskı yapmasına dolayısı ile uyuşmasına engel olmak. Koltuk oturma yeri terleme yapmayan, kaygan olmayan ve hava alabilen bir malzemeden olmalı.

3- Bel desteğiniz ileri geri hareketlerinizde size 5 cm kadar olanak sağlamalı.

4- Sırt ayarınızı yaparken de bu 5 cm kuralına uymalısınız. Ofis koltuğu sırtlığı omurganın şekli olan S şekli ile korunmalı. Yanlardan bel kısmına destek veren koltuk seçimi daha rahat bir oturma sağlar.

5- Yükseklik ve sırt ayarınız 90 derece olmalıdır.

6- Kolçaklarınız dirseğinizden bileğinize yatay olarak ve omuzdan yine bileğe 90 derece olmalıdır. Kol desteği bilgisayar kullanımını rahatlatır. Ayrıca dirsekler aracılığı ile beli destekler. Ofis koltuğunda 5-6 adet ayak olmalı bu hem olabilecek kazaları önlemek hem de kullanım için rahatlık sağlayacaktır.

Zengin ofis koltuk modellerimiz ve ofis koltuk fiyatları için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.