Anasayfa » Kadınca Bilgiler » ÖDEM ATAN ÇAY

ÖDEM ATAN ÇAY

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Ödem vücudun normalde olması gerektiğinden daha fazla suyu tutması ve şişkinliğe neden olması durumudur. Ödemin en çok görüldüğü bölgeler el, kol, bacak, bilek ve ayak bölgeleridir.

 Ödem Oluşumunun Nedenleri:

* Çok fazla tuzlu besinlerle beslenmek.

* Yeterli miktarda fiziksel aktivite ve egzersiz yapmamak.

* Bayanlarda belirli bir yaşın üzerinde oluşan menopoz dönemi.

* Bazı ilaçların düzenli kullanımı.

* Adet ve hamilelik dönemleri.

* Yetersiz beslenme

Ödem söktüren maydanoz çayı tarifi: Maydanoz çayını kurutulmuş yaprakları ve taze maydanoz yapraklarından iki şekilde hazırlayabilirsiniz.

Maydanoz çayınızı kurutulmuş yapraklardan hazırlayacaksanız yaklaşık olarak 5 dakikalık demlenme süresi yeterli olacaktır. 1 Fincan kaynar su için 2 çay kaşığı kadar kurutulmuş maydanoz yaprağı yeterlidir.

Ancak taze maydanoz yaprakları kullanacaksanız ortalama 10 – 15 dakikalık demlenme süresi yeterlidir. Taze yapraklardan hazırlanan maydanoz çayında 4 yada 5 sap maydanoz 1 fincan kaynar su için yeterli olacaktır. Tek yapmanız gereken sapları kaynar suya atmak ve demlenme süresini beklemektir. Ardından ödem atıcı bitki çayını süzerek içip ödemler atılır. Bazı kullananlar içine limon da atmaktadır.

Ödem atan yaban mersini bitki çayı nasıl yapılır: Yaban mersiniödem atıcı bitkiler arasında en önemli faydalarıolan bitki çeşitlerindendir. 1 fincan kadar yaban mersini çayıhazırlayabilmek için 1 çorba kaşığı kadar taze yaban mersini meyvesi ile harmanlanmış yaban mersini yapraklarını kullanmalısınız.

1 Fincan çayı hazırlamak için ihtiyacınız olan 1 çorba kaşığı meyve ve yapraklardan oluşan yaban mersinini 1 fincan kaynar suya ilave ediyoruz ve yaklaşık olarak 10 dakika kadar demlenmesi için bekliyoruz. Demlenme süresi sona erdiğinde süzüyor ve ödem atan çay servise hazır hale geliyor.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.