Anasayfa » Obama’dan vur emri! Perde arkasında Türkiye mi var?

Obama’dan vur emri! Perde arkasında Türkiye mi var?

Obama’dan vur emri! Perde arkasında Türkiye mi var?1

Eğit-donat” programı çerçevesinde Türkiye’de eğitildikten sonra Suriye’ye gönderilen 54 Suriyeli muhalif, El Kaide bağlantılı El Nusra tarafından saldırıya uğradı. Komutanları dâhil 28 savaşçı kaçırılırken, 5’i çatışmalarda öldürüldü. ABD, Türkiye ve Ürdün’ün eğittiği muhalifleri korumak için Obama adım attı ve muhalifleri korumak için IŞİD ve gerekirse Esad güçlerinin de vurulacağını söyledi. ABD’den gelen açıklamayı değerlendiren Ortadoğu Uzmanı Mahir Nakip, Obama’nın Esed’e yönelik açıklaması rejimin sona ereceği anlamına gelmemeli. Çünkü Rusya asla Esed’e olan desteğini geri çekmeyecek” dedi.

Obama’nın Esed rejimine yönelik gerçekleştirdiği ‘Esed’in ordusuna saldırın’ açıklamasının perde arkasında Türkiye ve ABD’nin ilişkilerin etkisinin olmadığını öne süren Nakip, ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin henüz o boyuta erişmediğini ifade etti.

Ortadoğu Uzmanı Mahir Nakip’in AjansHaber’e yaptığı o değerlendirme:

ABD VE TÜRKİYE MUTABAKATI OBAMA’YI GÖZDEN ÇIKARMAYA MI İTTİ?

Esed daha önce de ABD ve Rusya arasında da tartışma konusu olmuştu. Ancak bana kalırsa Obama’nın yaptığı açıklamanın Türkiye ile yakın dönemde ABD’nin yakın ilişkiler kurmasından kaynaklandığını düşünmüyorum. Çünkü Türkiye ve ABD ilişikleri henüz o boyuta gelmedi. Türkiye birçok kez Esed Rejimini gündemine getirdi. Ancak burada doğrudan Obama’nın açıklamalarına etki eden faktörün Türkiye olduğu kanısını taşımıyorum.

“FARKLI MESELELER…”

IŞİD’le mücadele ve Esed rejimiyle mücadele farklı meselelerdir. IŞİD terörle mücadeledir. Diğeri ise uluslararası bir sorundur.

OBAMA’NIN AÇIKLAMASI REJİMİ SONA ERDİRİR Mİ?

Obama’nın yaptığı açıklamaların ardından Esed’e yönelik saldırıların artacağını düşünmüyorum. Ayrıca bu açıklama rejimin sona ereceği anlamına da gelmemeli.

“HER NE OLURSA OLSUN ESED REJİMİ VARLIĞINI KORUYACAK”

Esed’in silahlı gücü oldukça zayıflamıştır. ÖSO içerisinde ciddi bir çözülme var. Fakat bana göre Esed Rejimi ne kadar zayıflarsa zayıflasın Rusya’nın desteği Esed’e devam edecektir. Suriye’deki en stratejik yerler Esed Rejiminin elinde olacaktır.

“SURİYE’NİN KRİTİK BÖLGELERİ ESED REJİMİNDE KALACAK”

Irak’a yakın çöl bölgesinin IŞİD’in elinde olması açısından pek bir önemi yok. Kaldı ki Suriye’de petrol kaynakları da yoktur. Kritik bölgeler Esed Rejiminin elinde olmaya devam edecektir. Doğu Akdeniz özellikle Suriye rejiminin elinde kalacaktır.

ABD IŞİD’İ YOK EDEBİLİR Mİ?

IŞİD’in ABD mücadelesiyle yok edileceğini düşünmüyorum. ABD’nin de böyle bir amaç güttüğünü sanmıyorum. Baktığımızda Musul ve Rakka gibi bölgeler koalisyon güçleri tarafından hedef alınmıyor. Bu bölgeler ise IŞİD’in kalbi olarak ifade ediliyor. ABD’nin IŞİD’e yönelik saldırıları çok gerçekçi görünmüyor. Dolayısıyla bölgedeki parçalanmışlığa çözüm olarak ABD şıkkı karşımızda yok.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

KAYNAK: AjansHaber

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.