Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

O savcı Gülenci senatörün başdanışmanı çıktı

O savcı Gülenci senatörün başdanışmanı çıktı

Rıza Sarraf’ı ABD’de tutuklatan Preet Bharara, 2005-2009 arasında başdanışmanı olduğu Gülen lobisine yakınlığıyla bilinen Senatör Schumer’in tavsiyesi ile New York savcısı olmuş

ABD’de İran yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle işadamı Rıza Sarraf’ı tutuklatan New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara’nın, ABD Senatosu’ndaki Gülencilere verdiği destekle bilinen Senatör Charles Schumer’ın 2005-2009 arasında başdanışmanlığını yaptığı ortaya çıktı. New York Times’ın 11 Şubat 2009’daki haberine göre, Demokrat Parti’nin Senato’daki en üst düzey isimlerinden biri olan New York Senatörü Schumer, 2009’da başdanışmanı Bharara’nın New York Savcısı olarak atanması için Beyaz Saray’a çağrıda bulunmuş ve bunu sağlamak için aktif bir kampanya yürütmüştü. ABD Başkanı Obama da, partinin üst düzey ismi Schumer’in yine kendi seçim bölgesi New York için dile getirdiği bu talebe olumlu yaklaşmış ve Bharara’nın atamasını gerçekleştirmişti.

40 BİN DOLAR BAĞIŞ ALDI
Gülen lobisine yakınlığıyla bilinen Schumer, Washington ve New York’taki Gülen kuruluşlarının neredeyse her etkinliğine katılıyor. Gülen lobisi sponsorluğunda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye geçen martta 74 senatör tarafından gönderilen ve Türkiye’de basın özgürlüğü olmadığını iddia eden mektubun ana sponsoru da yine Schumer… Gülen örgütünden bugüne dek toplamda 40 bin dolar bağış alan Schumer, 2012’den bu yana onursal başkanlığını Fetullah Gülen’in yaptığı New York merkezli Barış Adaları Enstitüsü (PII) adlı kuruluşla yakından çalışıyor. Federal Seçim Komisyonu (FEC) verilerine göre 11-18 Kasım 2014’te Gülen grubu mensuplarından toplam 24 bin 205 bin dolar alan Schumer’e, PII Başkanı Zafer Akın da 5 bin 200 dolar verdi. PII, senatörle lobi amacıyla ilk temasını Mart 2012’de merkezlerine çağırarak kurdu. Burada Gülen ve PII hakkında genel bir brifing alan Schumer’e ilk bağışlar Haziran 2012’de yapıldı. FEC verilerine göre senatöre, 3 kişi tarafından aynı günde toplam 15 bin dolar bağış yapıldı.

ZAMAN’I ÖVÜP ERDOĞAN’I ELEŞTİRDİ
Senatör Schumer, ABD Kongresi’nde ve Beyaz Saray’da gerçekleştirdikleri lobi çalışmalarıyla bilinen Gülen örgütü Türki Amerikan İttifakı’nın (TAA) da 16 Mart’ta Washington’da düzenlenen yıllık konferansına katıldı. Burada Türkiye demokrasisi hakkında bir konuşma yapan Schumer, Zaman gazetesini Washington Post ve New York Times’a benzeterek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sert eleştiriler getirdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.