Anasayfa » ‘O bir hain değil kahramandı’ filmi

‘O bir hain değil kahramandı’ filmi

‘O bir hain değil kahramandı’ filmi1

Spielberg’ün ‘Bridge of Spies’ filmi Soğuk Savaş’ta Sovyetler’in düşürdüğü CIA casus uçağının pilotu Gary Powers’ın aslında çift taraflı çalışan bir ajan olduğu iddialarına bu yanıtı veriyor

ABD’li ünlü yönetmen Steven Spielberg’in 16 Ekim’de ABD’de vizyona girecek ‘Bridge Of Spies’ (Ajanlar Köprüsü) filmi Soğuk Savaş döneminin hala tartışılan CIA’nın casus pilotu Gary Powers’ın Sovyetler’in elinden kurtarılma hikayesine odaklanıyor. Powers’ın aslında çift taraflı çalışan bir ajan olduğu ve uçağının düşürülmesi sonrası rehine düşmeden önce içmesi gereken intihar hapını kullanmayarak ABD’ye ihanet ettiği iddaları ortaya atılmıştı.

FİLMEDE DESTEK OĞLUNDAN
İşte Tom Hanks’in Powers’ın Sovyetler Birliği’nde aldığı 10 yıllık hapis cezasının ikinci yılında takas yoluyla kurtulmasını sağlayan bir avukatı oynadığı bu film “Powers bir hain değil cesur bir CIA ajanıydı” mesajı veriyor. Spielberg’ün hikayeyi bu çerçevede beyaz perdeye taşımasına en büyük desteği ise Gary Powers’ın hayatta olan oğlu Gary veriyor. Gary, babasının Berlin’de bir köprüde gerçekleşen ABD’nin elindeki bir Rus ajanıyla takası sırasında hissettiklerini kendisine anlattığını söyleyerek “Babam bana ’15 dakikalık köprü buluşmasında eğer bir terslik olsaydı Sovyetler’in eline geçmektense kendimi köprüden aşağıya atacaktım’ demişti. O vatanına ihanet etmedi” diyor.

Neler yaşanmıştı?
CIA casusu Gary Powers 1960’ta Sovyet topraklarına konuşlandırdığı iddia edilen nükleer füzeleri fotoğraflamak için casus uçak U-2’yla Peşaver’den havalandı. Ancak uçağı vurularak düşürülen Powers, Rus köylüler tarafından yakalandı ve 10 yıl hapse mahkum edildi. ABD ilk önce bir meteoroloji uçağının düştüğünü açıklayarak olayı yalanlamaya çalıştı ancak daha sonra Sovyetler’in diplomatik baskısıyla ‘casusluk yaptık’ itirafında bulundu. Sovyetler o dönem aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ABD casus uçaklarının kalktığı tüm ülkeleri tehdit etmiş bir süre sonra da bu krizin tetiklediği gergin ortam ABD’nin Türkiye’ye Sovyetler’in Küba’ya nükleer balistik füze konuşlandırmasıyla tavan yapmıştı. Gary Powers 1977’de uçak kazasında öldü.

Powers’in vatan haini değil cesur bir CIA pilotu olduğu vurgusunu beyaz perdeye taşıyan filmde Tom Hanks’in rehine takasına öncülük eden avukat rolüyle Oscar’a aday olması bekleniyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.