Anasayfa » Nusretiye Camii’nde Restorasyon Başladı

Nusretiye Camii’nde Restorasyon Başladı

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Nusretiye Camii’nde Restorasyon BaşladıEkran Alıntısı
.
üzerine yapılan çimento harçlı çatı örtüleri söküldü. İstanbul’un en ince minarelerine sahip caminin dış cephesinde yüzey temizliği ve koruma çalışmaları yapıldı. İki minaresi birinci şerefe seviyesine kadar sökülerek minarelerden birisi de tamamlandı.
Tarihî Nusretiye Camii, Sultan Üçüncü Selim tarafından yaptırılan Arabacılar Kışlası Camii’nin Firuzağa yangınında kül olmasından sonra, Sultan İkinci Mahmud tarafından 1826 tarihinde yaptırılmıştı. Caminin mimarlığını ise Osmanlı ya sonradan saraylar, köşkler inşa edecek Balyan ailesinin ilk kuşağından Meremmetçi Bali Kalfa’nm oğlu Krikor Amira Balyan yapmıştı.
ürk ve İslam Eserleri Müzesi’ndeki (Sultanahmet- İstanbul) “Selçuklular” sergisi geçtiğimiz ay ziyaretçileriyle buluştu. Selçuklular, hüküm sürdükleri bölgelere göre Büyük Selçuklular,
Türkiye Selçukluları, Irak Selçukluları vs. olarak isimlendiriliyor. Sergi kapsamında devlet teşkilatından gündelik hayat, eğitim, sanat, mimarî ve ticaret hayatına kadar sahip oldukları ortak eserler teşhir ediliyor. Sergide; tarihçe, hanedan, siyasetname, şehirler ve yapılar, tasavvuf, kervansaraylar ve saray ele alınmış. Konya Selçuklu Belediyesi’nin organize ettiği sergiye, Konya İnce Minare Medresesi Müzesi, Karatay Medresesi Müzesi, Mevlana Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı ve Beyazıt Kütüphanesi eserleriyle katkıda bulundu.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.