Anasayfa » Nüfus Kağıdını kaybedenlere iyi haber!

Nüfus Kağıdını kaybedenlere iyi haber!

Nüfus Kağıdını kaybedenlere iyi haber!nüfus-kagidi-kaybetme

eni uygulamaya göre nüfus cüzdanını kaybeden vatandaşların ödediği idari para cezası bundan böyle vatandaşlardan alınmayacak. Ayrıca pasaport işlemleri polisin uğraşı alanı olmaktan çıkarılıyor.

İçişleri Bakanlığının nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinin daha kaliteli, daha hızlı sunulması ve bürokratik işlemlerin azaltılması için yeni bir çalışma başlattığı haber veriliyor.

YAKINI DA GİDEBİLECEK

Bu kapsamda, Nüfus Hizmetleri Kanunu ve diğer ilgili kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun taslağı hazırlandı. Yeni düzenlemeyle yazım ve imla hatası bulunan veya sorunlu olan soyadlar, mahkemeye başvurulmadan, 3 yıl içinde dilekçeyle nüfus müdürlüklerine müracaat edilerek değiştirilebilecek. Ayrıca bundan böyle yazılı onay alınmak şartıyla yenisi talep edilen nüfus cüzdanının, kişinin eşi veya yakınları tarafından alınabilmesine de imkan tanınacak.

PASAPORT İŞLEMLERİNİN YENİ ADRESİ

Öte yandan pasaport hizmetleri polisten alınıp Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredilecek. Kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen, biyometrik unsurlar da içeren, kredi kartı boyutlarında yeni elektronik kimlik kartının uygulamaya konulmasına yönelik çalışmaların ise halen  devam ettiği kaydediliyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.