microsoft-nokia
microsoft-nokia

Nokia Android Üzerindemi Çalışıyor.

 Nokia  Android  Üzerindemi Çalışıyor.

Android'li Nokia Türkiye'de!

Android’li Nokia Türkiye’de!

Nokia’nın Microsoft’a satılmasının tek sebebi ve sorumlusu olarak şirketin dahi çocucuğu! Stephen Elop’u görmekteyim. O dönemin 2 başarısız yöneticisi Stephen Elop ve Steve Balmer Nokia’nın Micrtosoft’a satılması için gerçekten büyük bir uğraş vermişlerdir. Nokia’nın satışındaki en önemli etlken firmanın Windows Phoe işletim sistemi üzerinde ısrarcı olmasıydı.

Nokia’nın yöneticileri ise bunu şöyle savunmuşlardır. “Biz Nokia olarak tek bir işletim sistmei içinde birinci olmak istiyoruz. iOS’un durumu belli, Android tarafında ise büyük markaların tekeli bulunuyor. Bizde kendimizi ve ürünlerimizi bu ekosistemde geliştireceğiz” açıklaması sanırım bir şirket nasıl çökertilir bunun savunmasıydı.

nokia-android

nokia-android

Şirket Microsoft’a satıldıktan sonra birden Android tabanlı telefonlar ortaya çıktı. Nokia’nın uzun zamandır üstünde çalıştığı bildirilse de Microsoft’un bir şirketinin kendi yazılımı varken Android tabanlı bir telefonu tanıtması oldukça ironik olmuştu.

Microsoft kendi servislerini bu telefonlara kullandırmak istediği için saf Android deneyimini telefonlarına sunmuyor. Burada hedef kullanıcıların Google servislerini değil Microsoft’un kendi oluşturduğu ekosistemi kullanmalarını sağlamaktır; aynen Amazon gibi…

Lumia 1020’nin ve Lumia 925’in zamanında Android işletim sistemi ile sunulması şirketin bu günkü haline gelmesini kesinlikle önlerdi diye de düşünmekten kendimi alamıyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*