Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

NASA Venüs’ün atmosferini yaşanabilir kılmak için çılgın bir proje başlatıyor

NASA Venüs’ün atmosferini yaşanabilir kılmak için çılgın bir proje başlatıyor

Venüs’ün yüzeyindeki ortalama sıcaklığın 462.2 santigrat derece olması, gezegenin yüzeyinde yaşamayı imkansız kılıyor. Ancak bu durum gezegenin atmosferinde, bulutlar üzerinde yaşanamayacağı anlamına gelmiyor. NASA bu olasılığı gerçeğe dönüştürmek için son derece çılgın bir projenin hazırlıklarını yapıyor. “Yüksek Rakımlı Venüs Operasyonel Konsepti” (HAVOC) olarak adlandırılan proje kapsamında NASA, Venüs yüzeyinin 50 kilometre üstünde 75 santigrat derecede zeplinlerden oluşan yaşanabilir bir şehir oluşturmayı amaçlıyor.

Bu sıcaklık insanların yaşaması için uygun olmasa da, söz konusu sıcaklık değerini havalandırmayla aşağıya çekmenin Mars yüzeyinde ısıtma işlemi yapmaktan çok daha kolay olduğu belirtiliyor. Mars’ta özellikle geceleri hava sıcaklığı dayanılamayacak değerlere düşüyor. NASA’dan yapılan açıklamada HAVOC projesi kapsamında iki astronotun son derece hafif bir roketle 30 gün boyunca gezegenin atmosferini inceleyecek. Ajans keşif aracının gezegenin sıcaklık koşullarına ek olarak, sülfürik asit kaplı atmosferine de dayanıklı biçimde tasarlanacağının altını çizdi.

Bir yorum

  1. Artık nasanin çılgın projelerine yetisemez olduk. Adamlar ayı bıraktı simdi venüsun atmosferinde yaşam olacak şekilde çalışmalar başlattı ya.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.