Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Multikopter ilk yolcusuyla havalandı

Dünyanın ilk elektrikle çalışan ve insan taşıyabilen çok pervaneli hava aracı geliştirildi. İlk kez denenen Almanya’da araç insansız hava aracı gibi uzaktan kumandayla yönetiliyor.

Uçlarında motor ile pervane olan ve merkezde birleştirilmiş çubuklardan oluşan ‘multikopter’ cinsi çevreci hava aracı, geçtiğimiz günlerde Almanya’nın güneybatısındaki bir iniş pistinde ilk kez denendi.<br /> <br /> e-volo’dan Thomas Senkel’in pilotluğunu yaptığı multikopter, yaklaşık 1 dakika 30 saniye havada kaldı. İnsansız hava araçlarında olduğu gibi uzaktan kumanda ve radyo dalgalarıyla yönlendirilen taşıt, merkezindeki bir kürenin üzerindeki tek kişilik koltuğa oturan pilot tarafından kullanılıyor. Multikopter, şarj edildikten sonra hız ve yükseklik durumuna göre 30 – 60 dakika havada kalabiliyor.<br /> <br /> Testin ardından açıklamalarda bulunan Thomas Senkel, "Uçuş karakteristiği oldukça kullanıcı dostu. İdare etmesi bir otomobil kullanmak kadar kolay olan bu araç, uçuşun geleceği olacak. Şu ana kadar üretilen en çevreci hava aracı. Geliştirmeye devam edeceğiz" dedi.<br /> <br /> e-volo, elektrikli multikopterin ilk ticari versiyonunun önümüzdeki birkaç yıl içinde satışa çıkarılacağını bildirdi.<br /> <br />

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.