Muhalifler Halep’te Türk Lirası’na geçiyor

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Muhalifler Halep’te Türk Lirası’na geçiyorEkran Alıntısı

Suriye’de muhalifler rejim ile bağlantılarını tamamen koparmak için Halep’te Türk Lirası kullanacak. Muhalifler böylece, rejimi ekonomik yönden zayıflatmayı hedefliyor

Suriye’de Beşar Esad rejimi muhalifleri, bir dönem ülkenin ticaret merkezi olan Halep kentinde kontrol ettikleri bölgelerde esnaf ve halka Türk Lirası (TL) kullandırma kararı aldı. Halep Kent Konseyi sözcüleri yaptıkları açıklamada TL kararıyla rejimi ekonomik yönden zayıflatmayı hedeflediklerini belirtti. Muhalif bölgelerde Suriye Lirası’nın fazla bulunmadığını söyleyen muhalif yetkililer, Halep’te Suriye parasının hiçbir değeri kalmayana kadar TL kullanmayı sürdüreceklerini ve TL’nin diğer kentlere de yayılacağını ifade etti. Türk Lirası’nın halkın yararına olduğunu söyleyen Halepli esnaf Raşid Tahvali, Suriye parasının değer kaybetmesi üzerine buradaki tüccarların ellerindeki nakitleri, Amerikan Doları yerine Türk Lirası’na çevirmeyi tercih ettiğini belirtti. Tahvali bölge halkının da benzin, yeme içme ve diğer türlü alışverişlerinde gittikçe TL kullanımını arttırdığını vurguladı.

KARŞITLAR DA VAR
Konuyla alakalı İngiliz Financial Times gazetesinde çıkan bir değerlendirmede ise TL kullanımının Suriye muhaliflerine yönelik olumlu etkileri incelendi. Türkiye’nin sınır ülke olmasının Halep’teki TL kullanımının olumlu etkilerinin olduğunu belirtilen haberde, muhalif bölgelerdeki marketlerde Türk ürünlerinin yoğun bir şekilde bulunduğu hatırlatıldı. Gazeteye konuşan Osama Taljo, TL’ye geçilmesi gerektiği fikrini, “Burada maaşlar Dolar olarak ödeniyor ve ardından Suriye Lirası’na çevriliyor. Bir başka deyişle rejime Dolar vererek rejimi ekonomik anlamda desteklemiş oluyoruz. Bu yüzden herkes Suriye para birimini terk etme konusunda hemfikir” cümleleriyle savundu. Haberde TL kullanılmasına karşı çıkanların da olduğu belirtildi. Bu karara karşı duranlar para biriminin Esad ile ilgili olmadığını, Suriye Lirası’nı milliyetçilikten ötürü savunduklarını kaydetti.

KAMIŞLI’DA BOMBA PATLADI, NUSAYBİN’DE CAMLAR KIRILDI
Suriye’nin Haseke vilayetine bağlı Kamışlı kentinde Antreye Mahallesi’nde bulunan kontrol noktasına kamyonla yapılan bombalı intihar saldırısında 16 kişi öldü, 40 kişi de yaralandı. Suriye’ye komşu olan Mardin’in Nusaybin ilçesinden de duyulan patlamanın etkisiyle sınıra yakın bazı dükkanların camları kırıldı. Eylemi, bölgede sık sık sıcak çatışmalara giren ve bu gibi intihar saldırıları düzenleyen DAEŞ üstlendi. Haseke’ye bağlı Kamışlı ilçesinin büyük bölümü PYD’nin kontrolünde bulunuyor. Öte yandan Suriye ordusuna ait uçağın Şam’ın Haresta ilçesinde muhaliflerin denetimindeki yerleşim yerine düzenlediği saldırıda ise 12 kişi öldü.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.