‘Muhalefet destek verirse iki günde Meclis’ten geçebilir’

TBMM – Hüseyin Gazi Kaykı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nundokunulmazlık açıklamasıyla ilgili “Eğer muhalefet de destek verirse anayasa değişikliği iki günde Meclis’ten geçebilir. Umarız ki muhalefet bu teklifimize destek verir” dedi.

Başbakan Davutoğlu’nun dokunulmazlıklar konusundaki açıklamasına ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan Turan, AK Parti olarak başından bu yana kürsü dokunulmazlığının esas alınması gerektiğini, milletvekilinin kürsüde dile getirdiği sözlerden ötürü yargılanamayacağını dile getirdiklerini anımsattı.

Meclis dışında yapılan ve neredeyse bir terör faaliyeti haline dönüşen eylemlerin, bu dokunulmazlık kapsamında olamayacağını söylediklerini de hatırlatan Turan, “Son dönemde gündeme gelen dokunulmazlık dosyaları, teröre destekle ilgilidir. Terörün yeri Meclis değildir. Hiç kimse suç işleme özgürlüğüne sahip olmadığı gibi milletvekilleri de bu özgürlüğe sahip değildir” değerlendirmesinde bulundu.

Turan, şunları kaydetti:

“Muhalefet daha evvel, bütün dosyalarda dokunulmazlıkların kaldırılmasını talep etmişti. Başbakanımız da ‘Hodri meydan’ diyerek buna cevap verdi. 506 dosyanın Meclis Genel Kurulu’na gelmesi demek, birkaç yıl Meclis’in iş yapamaması anlamına gelir. Böyle bir şeyin önüne geçmek için de Anayasa’ya eklenecek geçici bir maddeyle sorun çözülebilir. Eğer muhalefet de destek verirse anayasa değişikliği iki günde Meclis’ten geçebilir. Umarız ki muhalefet bu teklifimize destek verir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.