Mina’da Hayf Mescidi

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Mina’da Hayf Mescidi

Hacılar bayram sabahının ilk ışıklarıyla, Müzdelife’den Mekke-i Mükerreme’ye yedi kilometre uzaklıktaki Mina’ya doğru hareket ederler. Mina, yüksek ve sarp kayalıkların çevrelediği, haccm şeytan taşlama, kurban kesme ve tıraş olup ihramdan çıkma vazifelerinin gerçekleştirildiği dar bir vadidir.

Hz. İbrahim’in (a.s.) yaptığı gibi hacılar da Mina’da üç gün boyunca küçük, orta, büyük diye adlandırılan bu üç noktaya konulmuş ve ‘Cemre’ adı verilen taş sütunları taşlarlar.

Mina’da hacıların konakladıkları Hayf Mescidi, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) haccı sırasında Mina’da çadırını kurduğu yere yapılmıştır. Mescidin avlusunda içinde mihrap olan, sekiz kemer üzerine oturtulmuş kubbe, çadırın kurulduğu yeri temsil eder. Bugün bu kubbeli yapı mevcut değildir.

Zilhicce ayının onuncu günü, Kurban Bayramı’nda kurbanlarını kesen hacılar Mekke-i Mükerreme’den ayrılmadan evvel veda tavafını yapma hazırlığına girerler. Bu tavaf, hacının bir gün yeniden kavuşabilme duası ve ümidiyle Kâbe-i Muazzama ile vedalaşmasıdır.

 


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.