Microsoft’un Windows 10 etkinliğine dair her şey

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Microsoft’un Windows 10 etkinliğine dair her şey1

Microsoft, Çarşamba akşamı belki de tarihinin en büyük etkinliğini gerçekleştirdi. Yeni nesil Windows’u bugün görücüye çıkaran Microsoft, Windows 10 haricinde çok sayıda önemli duyuru da yaptı.

Yeni dijital çağın başlangıcını sembolize eden Windows 10 ile teknoloji daha da kişiselleşirken, çok çeşitli deneyimler ile zenginleşiyor. İki yeni inovatif cihazın da öne çıktığı bugünkü duyuru kapsamında, kullanıcı deneyimi geniş ekranlara ve ekransız kullanıma taşınacak.

Microsoft CEO’su Satya Nadella “Windows 10, önce mobil, önce bulutun öncelikli olduğu dünyada daha kişisel bir dijital çağın başlangıcı niteliğinde. Amacımız bugün Windows kullanan 1,5 milyar kişinin Windows 10’a tutkuyla bağlanmasını ve milyarlarca yeni kullanıcının da Windows’u ana işletim sistemi olarak tercih etmesini sağlamak” dedi.

Microsoft’un büyük lansmanında yaşanan her şeyden aşağıda kısa kısa bahsettik. Yeniliklerin detaylarına ulaşmak isterseniz, başlıklara ya da fotoğraflara tıklayarak haberlerimize ulaşabilirsiniz.

windows 10 free

Windows 10 ücretsiz olacak

Microsoft’un Windows 10 etkinliğinin en önemli haberlerinden biri, yeni nesil işletim sisteminin eski Windows kullanıcılarına ücretsiz dağıtılacağı oldu. Geçtiğimiz hafta temel destek paketi sona eren ve ömrünü doldurmasına 5 yıl kalan Windows 7 kullanıcıları bile Windows 10’u ücretsiz olarak edinebilecek. Apple’ın stratejisini uygulayıp, en büyük rakibinin izinden gidiyor olsa da, Microsoft’un ücretsiz işletim sistemi güncellemesini nihayet sunuyor olması büyük bir haber.

windows-10-phone

Windows 10, telefonlarda da aynı şekilde çalışacak

Microsoft, Windows 10’u ilk duyurduğunda, yeni işletim sisteminin tüm platformlarda aynı şekilde çalışacağını belirtmişti. Şu an için Windows Phone platformu üzerinden hayatını sürdüren Microsoft’un akıllı telefonları, Windows 10 ile birlikte adının yanındaki Phone ibaresinden kurtulacak. Güncelleme ile birlikte telefonlar, masaüstündeki deneyimi olabildiğince değiştirmeden kullanıcıya sunmaya çalışacak.

windows 10 spartan

Windows 10 ile birlikte Spartan tarayıcı gelecek

Microsoft’un geçtiğimiz haftalarda da sızan yeni tarayıcısı Spartan, bugünkü büyük Microsoft etkinliğinde resmiyete kavuştu. Yeni tarayıcı, Windows 10’un hem masaüstü, hem de mobil sürümlerinde kullanıcıyla buluşacak. Daha önce Internet Explorer ile birlikte yer alacağı söylenen Spartan için Microsoft’tan bu konuda resmi bir duyuru gelmedi. Spartan’ın hâlen IE’nin yerini alma ihtimali bulunsa da, iki tarayıcının birlikte tüketiciye sunulması daha yüksek bir ihtimal.

cortana

Windows 10 ile birlikte Cortana da bilgisayarlara gelecek

Microsoft’un, Windows Phone 8.1 ile birlikte duyurduğu, Siri benzeri kişisel asistanı Cortana, Windows 10 ile birlikte bilgisayarlarda da yer alacak. Hiç olmadığı kadar akıllı ve kullanışlı olacağı söylenen Cortana, bugünkü Microsoft etkinliğinde bir masaüstü bilgisayarda çalışırken gösterildi. Microsoft’un asistanı, direkt olarak Windows 10’un Shell kısmında yer alacak ve yeni arama kutusundan kolayca ulaşılabilecek. Asistanı kullanarak dosyalara, ayarlara, Web sitelerine kolaylıkla erişebilecek, bilgisayar içinde arama yapabilecek, kısacası çok çeşitli ve sayarak bitiremeyeceğimiz alanlarda Cortana’yı kullanabileceksiniz.

hololens

Microsoft, sanal gerçekliğe bomba gibi girdi

Microsoft’un büyük Windows 10 etkinliğinde duyurduğu en son yenilik, arttırılmış gerçeklik alanında oldu. Sanal gerçeklik cihazlarının popülerlik kazandığı son dönemde geri kalmak istemeyen Microsoft, rakiplerini katlayacak özelliklere sahip cihazı HoloLens’i duyurdu. Yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz Microsoft HoloLens, etrafınızdaki dünyayı hologram olarak üst üste ekleyen ve dijital ile fiziksel dünyayı buluşturan holografik lenslere sahip.

Microsoft’un bu büyük başlıklar haricinde de duyuruları bulunuyor. Onlara da değinecek olursak:

Windows 10; Fotoğraflar, Videolar, Müzik, Haritalar, Kişiler Mesajlaşma, Posta ve Takvim için yeni ve birbiri ile uyumlu uygulama deneyimleri sunacak. OneDrive üzerinden senkronize edilen içerik ile kullanıcılar bir cihazda başladıkları çalışmalarını sorunsuz bir şekilde başka bir cihazda bitirebilecekler.

Windows 10 ile birlikte oyun tutkunları ve geliştiricileri PC’lerinden ve Xbox One oyun konsollarından renkli Xbox Live oyunlarına erişim fırsatını yakalayacak. Dünyanın her yerinden milyonlarca oyuncuyu birbirine bağlayacak Game DVR özelliği ile, oyuncular en iyi oyun anlarını kaydedebilecek ve yeni oyunları farklı cihazlar arasında arkadaşları ile paylaşabilecek. Oyuncular, mekan ve zamandan bağımsız olarak Xbox One konsollarından Windows 10 tabletlerine veya PC’lerine oyunlarını aktararak kendi PC’lerinden istedikleri an oynayabilecek.

Windows 10, iş yerindeki ekiplerin paylaşımda bulunmasına, tasarımlar yapmasına ve birlikte yaratmasına yardım edecek yeni geniş ekranlı bir cihazla da beraber gelecek. Surface Hub, dahili kamera, sensör ve mikrofonlarla birlikte çok noktalı dokunma ve dijital mürekkep kullanımı gibi donanımsal yeniliklerle öne çıkacak. Bununla birlikte, son teknoloji ürünü olan dijital beyaz tahta özelliği, anında uzak konferans görüşmesi, birden çok cihaz üzerinden paylaşım ve geniş ekranlı uygulamalar için güvenilir platform özellikleri sunacak. 55 inç ve 84 inç olmak üzere iki boyutta tasarlanan Surface Hub, ekiplerin daha verimli çalışmasını sağlayacak.

Kişisel Bilgisayar’da Windows 10 için gelecek Teknik Ön İzleme, önümüzdeki hafta Windows Insiders’da ücretsiz olarak kullanıma sunulacak. Windows 10’un telefonlar için geliştirilen teknik önizleme sürümü ise Şubat ayında kullanıcıların beğenisine sunulacak. Windows Insider Programı ve Teknik Ön İzlemeler konusunda ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilir, zamanı geldiğinde önizleme sürümünü de yine aynı adresten indirebilirsiniz.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.