Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » Meteor Yağmuru Haftaya Gerçekleşecek

Meteor Yağmuru Haftaya Gerçekleşecek

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Meteor Yağmuru Haftaya Gerçekleşecek

Gökyüzünü, yıldızları ve gök cisimlerini hepimiz severiz. Çoğumuz büyük şehirlerde yaşadığımız için pek göremesekte, ışık kirliliğinden azıcık arınmış bir yere gittiğimizde hemen gözlerimizi yukarı dikeriz.

Gezegenimizde gerçekleşen en güzel gökyüzü olaylarından birisi olan meteor yağmurları, pek sık rastlanan bir olay değil. Her saniye, Dünya atmosferine girip yanan meteor/cisim sayısının ortalama olarak 20 olduğu tahmin ediliyor. Bu kadar sık gerçekleşen bir olay olmasına rağmen, neden olduğu zayıf ışığın yaşadığımız bölgelerdeki ışık kirliliğinden dolayı görülememesi, gerçekleşecek bu meteor yağmurunu daha da değerli ve özel kılıyor.
(2013 senesinde gerçekleşen Perseid Meteor Yağmuru’ndan bir kare, Yunanistan)

NASA’nın söylediğine göre en az 2.000 senedir gerçekleşen Perseid Meteor Yağmuru, her sene bu zamanlarda gerçekleşiyor. Güneş’in etrafında yörüngede bulunan ve dönen parçacıklardan oluşan bir bulutun sebep olduğu bu meteor yağmuru, Dünya’nın neredeyse her bölgesinden görülebilecek.
(2014 senesinde gerçekleşen Perseid Meteor Yağmuru’ndan bir kare, İspanya)

Marshall Space Flight Center, meteor yağmuruna özel olarak izlemeye fırsatı olmayan kişiler için yayın düzenleyecek. 13 Ağustos günü, Türkiye saati ile gece 4‘de gerçekleşecek olan yayında, aynı zamanda Twitter üzerinden astronotlara sorular da sorulabilecek.

Kaynak: Mashable


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.