MERCEDES GLC 250D 4MATIC

MERCEDES GLC 250D 4MATIC

mersedes

havayastıkları ve sürücü diz havayastığı bulunuyor. Güvenlik açısından yaya koruma sistemi de dikkat çekici standart donanımlar arasında. Test aracımız Exclusive donanım paketi mevcut ve o halde fiyatı 293 bin 800 TL. AMG pakette standart donanıma ek olarak ambiyans aydınlatma, CD sürücü ve iki bölgeli klima, çarpışma önleme yardımcısı, ısıtmalı ön koltuklar ve statik LED farlar gibi oldukça
zengin bir donanıma sahip. Test aracımızda ise tüm bu aksesuarlara ilave olarak daha farklı kalemler dahil edilmiş. Bunların başında 19 inç jantlar ve lastikler, off- road paketi, yan basamaklar, metalik boya ve siyah deri konsol gibi detaylar geliyor. Bu donanımların eklenmesiyle araç 314 bin 8 2 5 TL’ den satılıyor. Fiyat bu seviyede yüksek kalıyor, ancak donanım da bir hayli zenginleşiyor.
OTO STİL TEST VERİLERİ 0-100 km/s hızlanma (sn) 8.0 0-400 m (sn) 17.8 100-0 km/s fren (soğuk)(m) 38.5 100-0 km/s fren (sıcak)(m) 38.8 Gürültü 100 km/s (dB) 64 Test tüketimi (lt/100 km) 6.1 Menzil (km) 1082
TEKNİK VERİLER MERCEDES GLC 250D 4MATIC
Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Dizel Yerleşim Önde enlemesine Supap/eksantrik sayısı 16/2 Motor hacmi 2143 cc Maksimum güç 204 HP-3800 d/d Maksimum tork 500 Nm-1600 d/d Son hız 222 km/s 0-100 km/s hızlanma 7.6 sn Şanzıman 9 ileri otomatik Aktarma 4 tekerlekten çekişli Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/ disk Lastikler 225/55R19 Depo kapasitesi 66 İt Bagaj hacmi 550 İt Ağırlık 1845 kg Tüketim (fab. ver.) 4.7/5.0/5.5 lt/100 km Uzunluk 4656 mm Genişlik 1890 mm Yükseklik 1639 mm Aks mesafesi 2873 mm FİYAT 314.825 TL
TASARIM 9/10 GLC, öncüsü GLK’dan boyut olarak çok farklı değil. Görünüm olarak öncüsünden oldukça farklı. Sportif görünümlü SUV yeni nesil Mercedes çizgilerini yansıtıyor.
İÇ MEKAN 8/10 Karmaşık sayılabilecek kalabalık tuş takımına sahip kokpit alışkanlık gerektiriyor. Arka koltuk öncüsü GLK’ya oranla daha geniş yaşam alanı sunuyor.
MOTOR/PERFORMANS 9/10 4 silindirli türbo dizel motor yeterli güç ve torka sahip. Kullanımda eğer Eco veya Comfort modunu seçtiyseniz ekonomik bir karakter sunuyor. Sportif kullanım sevenler de unutulmamış.
KULLANIM/SURUŞ ÖZELLİKLERİ 9/10 Seçilen sürüş modiarının hakkını tam anlamıyla veriyor. Yükseltilmiş süspansiyon sistemi opsiyonel olarak sunuluyor. Bu da asfalt kullanımından sıkılanlara avantaj sunuyor. Ayrıca direksiyon sistemi de övgüyü hak ediyor.
FİYAT/DONANIM 8/10 Baz fiyatına baktığımızda normal bir SUV için yüksek gibi gelebilir ama premium bir Crossover için fiyatı normal. Üstelik donım da çok zengin.
SONUÇ Mercedes GLC 250d, 9 ileri şanzımanı oldukça keyifli. Ekonomik anlamda avantaj sunan bu şanzıman, yeri geldiğinde sportif hale de bürünüyor. Alt devirlerde elde edilen tork ekonomik kullanımı destekliyor. Sportif görünümü kullanılan opsiyonel donanımlarla pekiştirmek mümkün.

mersedes-glc

kolay kullanımla olmadığı da bir gerçek. Eski nesil Mercedes Terdeki çevirmeli kumandaya kıyasla yeni sistemin kumandasında uzmanlaşmak için bir hayli vakit gerekiyor. Direksiyon simidinin 3 kollu ve sportif. Direksiyon simidindin üzerindeki butonlarla da müzik sistemi ve Bluetooth telefon sistemi kontrol ediliyor. Gösterge panelindeki yol bilgisayarı da direksiyonun üzerinden kontrol ediliyor. Sürücü ve ön yolcu koltuğu konfor konusunda sorunsuz. Arka koltukta diz mesafesi GLK’yagöre 57 mm artırılmış. Bu da arkada oturan yolcular için daha konforlu yolculuk yapma imkanı sunuyor. Aracın arkaya doğru eğimli tavanıysa konfor konusunda sorun yaşatmıyor. 550 İt hacmindeki bagajın alt zemini kilitli bir kapakla ayrılıyor. Bu özellik de aracın opsiyonel paketi arasında.
DİZEL MOTOR ŞAŞIRTICI DERECEDE CİMRİ Mercedes GLC’de aynı motor bloğundan 2 farklı güçte türbo dizel seçenek mevcut. Biz 2.1 İt hacmindeki türbo dizel motorun 204 HP’lik versiyonun test ettik. Sıralı ve 4 silindirli bu motor 3800 d/d’de 204 HP güce ve 1600 d/d’de 500 Nm torka sahip. Torkun alt devirlerden itibaren alınması, 9 ileri otomatik şanzımanm özellikle 6’inci vitesten itibaren ekonomik bir karakterde olması gibi detaylar ekonomik kullanım karakteri hakkında ipuçları veriyor. Test aşamasına 6.1 İt Tik yakıt tüketimi de bunu ispatlıyor. Aracın maksimum hızı 222 km/s olarak belirtiliyor. Testlerimizde GLK 250d’nin 0 -100 km/s hızlanma değerini 8.0 saniye olarak belirledik. Bu da ilk 6 vitesin gerektiğinde araca sportif bir kullanım sunduğunu gösteriyor.
4MATIC VE DYNAMIC SELECT’IN UYUMU Mercedes GLC’nin sürücü koltuğunda olmak son derece keyifli. Kullanılan standart donanım paketi sürüş konforu ve güvenliği için yeterli. Standart donanımda yer alan çarpışma önleme yardımcısı başka bir araca fazla yaklaştığınızda devreye giriyor. 4Matic yani dört tekerlekten çekiş özelliği arazi koşullarında sürüş keyfini artırıyor. Dynamic Select sisteminde farklı sürüş karakter seçim fonksiyonuyla birleşince oldukça keyifli bir sürüş sağlıyor. Aracın 5 farklı sürüş modu seçeneği var. Bu sakin otomobil birden bire bir pist otomobiline dönüşebiliyor. Eco, Comfort, Sport ve Sport+ özelliği araçta sunulan modlar. 5’inci seçenekse kendinize uygun bir program oluşturup aracın kullanım özelliğini
kişiselleştirebiliyorsunuz. Bu özelliklerin dışında Off-Road Teknoloji paketine yokuş aşağı düşük hızda iniş sağlayan sistem de mevcut. Joystick şeklindeki tuş takımının arkasında bulunan butonla bu sistem devreye giriyor. Ayrıca aynı yerde sağ tarafta off-road özelliklerini devreye sokan sistem bulunuyor. Buton ve ekranda çıkan seçenekler sayesinde aracın off-road özellikleri aktif ediliyor. Bunlar kaygan zemin, off-road, römorklu kullanım, rampa ve kaygan zemin yardım sistemi olarak sunuluyor. Test aracımızda opsiyonel donanım paketinde yer alan yükseltilmiş süspansiyon ve motor altı koruması bozuk yol koşulları için ideal seçenekler arasında. Standart donanımda sürücü ve yolcu havayastığı ve yan havayastıkları, perdeler

1

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.