Anasayfa » İlginç Bilgiler » Mekke ile Medine arası yolla

Mekke ile Medine arası yolla

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Yol gösteren kim?

Mekke ile  Medine arası yollar. Çizik çizik y hasret yarası yollar. V&rmı her mUayim Udmgıç Qjtffiae Allah’a varası yollar.

Necip E Kısakürek

Bir zamanlar kervanlarla çıkılan hac yolculukları aylarca sürer ve kâbeye kavuş­mak için iştiyakla kavrulan kalbler, güneşten kavrulan çölleri büyük bir azimle aşardı. Daha sonra kervanlar, yerlerini çeşitli vasıtalara bıraktı ve açılan yollar, her geçen gün daha da mükemmel bir hale getirildi. Mekke ve Medine arasında uzanan halihazır yol, 470 km. olmakla beraber, hayli dolambaçlı bulunuyor.

Geçtiğimiz yıllarda Suudi Arabistan Hükümeti, bu yolun kısaltılması için büyük bir ihale düzenledi. İhaleyi kazanan firmanın yetkili mühendisleri, Mekke-Medine arasında yapılacak olan bu yeni yolun, bundan daha mükemmel ve daha kısa düzenlen­mesinin mümkün olamıyacağını belirliyorlar. Yabancı uzmanların bu ifadesi Islâm âleminde hayretle karşılanmış ve 1400 yıl önce cereyan eden bu mucizeyi gözler önüne sermiştir Çünkü Allah Resulünün Mekke’den Medine’ye hicret ederken takip ettiği yol, ihaleyi kazanan firmanın yapacağı modern yol ile kılı kılına çatışmaktadır.

Evet, her gün bir yenisi ile karşılaşılan bu mucizeler, kıyamete kadar devam edecek ve O zat’ın (A.S.) ne büyük bir yol gösterici olduğunu ispatlamış olacaktır.

 


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.