Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

McAdam’ın Katkıları

McAdam’ın Katkıları

Fransızların başlattıkları bu akım, çok geçmeden Avrupa’nın her yerinde izleyiciler buldu ve gelişmiş yol dizaynı konusunda iki İngiliz mühendisin adı sık sık anılmaya başlandı. Bir duvarcı ustası olan Thomas Telford (1757-1834), Tresaguet’ninkine benzeyen yollar yaptı. Telford’un kullandığı kaplama pahalıydı ve verimi düşürmeden maliyeti azaltmayı John Mc

dam (1756-1838) adlı Iskoçyalı ba-ırdı. McAdam trafiğin yükünü ıprağın taşıdığı ve sıkıştırılmış ıprağın kuru kaldığı sürece her ir yükü, taşıyabileceği sonucuna irdi. McAdam yolu (4), su birik-lesini önlemek için ortası kavisli ıpılmıştı ve çelik kaplı tekerlek-ırle ufalanıp silindirlenerek su-sçirmez bir yüzey oluşturan kü-ik taş parçaları ile döşenmişti.

McAdam kaplaması lastik te-erleğin bulunmasına değin işlevini irdürdü. Lastik tekerlek, ufalan-nş taşlardan oluşan yüzeyi sıkış-rmıvor, tersine büyük taşların rasındaki ince malzemeyi süpüre-îk yüzeyi parçalıyordu. Bir ya-ıştırıcı gerekiyordu ve sorun katın ile çözüme bağlandı. Yeni yü-eyin adı, asfalt’tı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.