Mayıs’a kadar Kıbrıs’ta çözüm

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Mayıs’a kadar Kıbrıs’ta çözüm1

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı göreve gelmesinin 100’üncü gününde Kıbrıs sorununda gelinen aşamayı ve takvimi açıkladı. Akıncı, mayıs ayında Rum tarafındaki parlamento seçimlerine kadar bir çözüm bulmayı hedeflediklerini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde Rum lider Anastasiadis ile önemli ilerlemeler kaydettiklerini, ancak başta mülkiyet ve toprak olmak üzere en kritik pazarlıkların ekim-aralık döneminde yaşanacağını belirtti. Akıncı, gelinen aşamayı şöyle anlattı: “Rum liderle 7 kez görüştük. 6 başlıkta yürütülen müzakerelerde önce tarafların uzlaştıkları konular siyah kalemle, uzlaşamadıkları konularda, Türklerin tutumları kırmızı, Rumların tutumu mavi kalemle yazıldı. Siyah yerler daha fazla.

Yönetim: Yönetim ve güç paylaşımında yasama ve yürütme gibi konularda önemli ilerleme sağlandı.
Toprak: Kriterler görüşülmeye başlandı; ancak iade edilecek köyler, harita ya da yüzdelik gibi konular henüz görüşülmedi.
Mülkiyet: Rumların bireysel mülkiyet hakları yeni değil, uzun yıllar öncesinden tanındı, Türkiye’nin AİHM aracılığıyla kurduğu Mal Tazmin Komisyonu, Rum bireylerin mülkleriyle ilgili yıllardır çözüm üretiyor. İade, tazminat ve takas yöntemiyle çözüm olacak. Kriterler henüz görüşmeye başlanmadı.
AB konuları: AB temsilcisi müzakerelerde yer almıyor ancak liderlerin ihtiyaç duyduğu zaman AB ile ilgili konularda teknik yardımda bulunuyor.
Ekonomi: Geçmişten gelen ilerlemelere yeni uzlaşı noktaları eklendi.
Garantiler: Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin imzaladığı uluslararası bir anlaşma Kıbrıs Türk ve Rum taraflarının da katılımıyla en az beşli olmak üzere yeri ve zamanı geldiğinde ele alınacak.

“Mayıs ayında Rum yönetiminde seçimler var. Önemli ilerlemeler olmazsa Kıbrıs sorunu daha da ilerleyecek. Bu zamana kadar çözüm ve referandum hedefliyoruz.”
KKTC TAPULARI GEÇERLİ Mİ?
Akıncı, çözümün ardından KKTC’nin tapularının tanınıp tanınmayacağı sorusuna, Rumların ilk kez mevcut kullanıcının da hakkı bulunduğunu kabul ettiğini söyledi. KKTC’nin tapularının arkasında olduğunu vurgulayan Akıncı, “Bir kısım mülk sahibi, yerinden olacak. Bu oran Türk tarafının siyasi eşitliği ile iki bölgeliliği bozmayacak oranda olacak. Yerinden olacaklar ortada bırakılmayacak, yeniden iskânı için mali desteğe ihtiyacımız olacak” dedi.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.