maske takmamışlar

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Görgü tanıkları, Fransa’nın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana hedef olduğu en kanlı saldırıda yaşadıklarını anlattı.
14 Kasım 2015 07:15
Paris saldırıları: ‘Maske takmamışlardı, silahlarını yeniden doldurdular’PAYLAŞTWITTER
Mynet – BBC Türkçe Servis
Paris saldırıları: ‘Maske takmamışlardı, silahlarını yeniden doldurdular’
PaylaşTweetlePaylaşPaylaşGönder
Paris’te bir rock konseri ile restoran ve barları hedef alan eşzamanlı saldırıların görgü tanıkları, yaşadıklarını anlattı.

Paris’te kanlı saldırılar: Çok sayıda ölü var
Paris’teki kanlı saldırılardan İLK GÖRÜNTÜLER
Bataclan konser salonunda bulunan Europe 1 kanalı muhabiri Julien Pierce:

“Konser sürerken birkaç silahlı adam içeri girdi. İki ya da üç erkekti, maske takmamışlardı. İçeri girip Kalaşnikofa benzeyen silahlarla kalabalığa gelişigüzel ateş açtılar.

“10-15 dakika sürdü. Salonda panik yaşandı. Saldırganlar en az üç kez silahlarını yeniden doldurma fırsatı buldu. Çok gençtiler.”

‘Şapkalı bir kişinin silüetini gördüm’

Bataclan konser salonundan adı verilmeyen bir tanık, Fransız Liberation gazesine şunları anlattı:

“Müziğin volümü oldukça yüksekti. Silah seslerini duydum, arkamı döndüm ve arka kapının orada, şapkalı bir kişinin siluetini gördüm. Benim bulunduğum yöne doğru ateş açtı. İnsanlar yere düşmeye ya da kendilerini yere atmaya başladı. Sanırım yanımdaki adam da öldü. Koştum, güvenlik bariyerini aştım ve sahneye yakın olan ilk grupla beraber salondan çıktım. Yangın çıkışından çıktık. Birinci kattaki bir cafeye girip, kapıya batikat kurduk. İnsanlara olanları anlattığımızda bize hemen inandılar. Burada savaş vardı, kısa bir süre öncesine kadar silah sesleri vardı.”

Hollande’dan saldırı sonrası ilk açıklama
‘Stattan çıkanlar bir kaç dakika sonra geri döndü’

Paris’te gazetecilik yapan Vincent isimli bir gazeteci, dışardan bomba sesleri geldiğinde, Stade de France’da Fransa-Almanya hazırlık maçını izleyen kalabalığın arasındaydı. Gördüklerini Liberation gazetesine şöyle anlattı:

“İlk yarıda iki büyük patlama ve daha sonra da bir büyük patlama duyduk. Maç hiçbir şey yokmuş gibi devam ediyordu ama biz herşeyi Twitter’den takip ediyorduk. Cumhurbaşkanı François Hollande’ın stadyumdan çıkarıldığını da oradan okuduk, biz birşey görmedik.

“Maçın ikinci yarısında stadyumun üzerinde bir helikopter dolaşıyordu. Son düdüğü çaldıktan sonra insanlar sahaya çıktı. İnsanlar endişeliydi, dışarda neler olduğundan emin değillerdi. Çıkış için güney, kuzey ve batı kapılarını kullanmamızı isteyen bir anons yapıldı ama beş dakika sonra gidenlerin çoğu heri dönmüştü.”

”Masayı siper ettik’

Ben Grant saldırılar sırasında eşiyle birlikte bir bardaydı:

“Silah sesleri duydum. İnsanlar yere düştü. Bir masayı kafamıza siper ederek korunmaya çalıştık. Önümüzde bir dolu beden yığılı olduğu için barda mahsur kaldı. Yerde altı-yedi ceset vardı. Birileri otomobillerden ateş açıldığını söyledi.”070702419332


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.