Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Masaüstü Bilgisayar Özellikleri

Masaüstü Bilgisayar Özellikleri

masaüstü bilgisayar özellikleri

Bilgisayarlar günümüzde artık vazgeçilmez hale gelmiştir. Kimi basit işler için, multimedya veya ofis işleri, kullanmakta kimi ise mimarlığın ana temeli olan grafik çizimleri için kimi ise oyun tutkunu olup oyun için bilgisayar kullanmaktadır. Multimedya veya ofis için kullananlar genelde dizüstü bilgisayar tercih etmekte, mimarlar ve oyuncular ise yüksek performansı nedeniyle masaüstü bilgisayarları tercih etmektedirler.

Peki, masaüstü bilgisayarlar neden yüksek performansa sahip ona açıklık getirip özelliklerini sizlere sıralayalım.

Masaüstü bilgisayarların işlemcileri laptoplara göre daha güçlü ve daha ekonomiktir. Masaüstü bilgisayarınızı daha kolay tamir ettirebilirsiniz ve donanımlarını daha sonradan yükseltebilme imkânına sahipsiniz. Laptopların bileşenlerinin boyutları daha küçük olduğundan daha fazla uğraş ister bu nedenle daha pahalıdır.

 

Gelelim masaüstünün özelliklerine:

Bilgisayar alırken veya toplarken bütçenizi ayarlamalısınız. Yüksek bir bütçeye sahipseniz işlemcinizi de üst düzey performansa sahip olanını seçebilirsiniz. Intel Core i7 işlemci serisi veya AMD A10 işlemci serisi arasında tercih yapabilirsiniz. Bilgisayar toplayanlar için belirtmek gerekirse Intel’in fiyatı AMD’ye göre daha yüksektir.

Ekran kartlarına gelince burada da yine bütçenize göre seçim yapmalısınız. Nvidia GeForce serisi ve AMD Radeon serisi üst düzey performansa sahiptir. Alacağınız bilgisayarda bunlara dikkat edebilirsiniz. Toplama yapan arkadaşlara gelince yine Nvidia ekran kartları AMD ekran kartlarına göre daha pahalıdır.

Anakart seçimini toplama yapan arkadaşlar işlemcileriyle uyumlu olanı almalıdırlar aksi takdirde bilgisayarınızı çalıştıramazsınız. Yine RAM belleği soket çıkışı anakart ile uyumlu olmalıdır.

RAM belleği isterseniz 8 GB isterseniz 16 GB olabilir.

Toplama yapan arkadaşlar mutlaka bir SSD depolama almalarını öneririz bu sayede oyunlarınız daha hızlı açılacaktır ve indirmelerinizin daha hızlı olacaktır.

Kasa seçiminde ise anakartınızın mATX ile veya ATX ile uyumlu olmasına dikkat edin eğer anakartınız kasanın anakart yerinden büyük ise kasayı kullanamaz ve paranızı çöpe atmış olursunuz.

Kasa seçerken birde ısınmaları en aza indirmek için artı 4 fan takılabileni tercih etmenizde fayda var, marka olarak Corsair uygun olabilir. Güç kaynağına gelince marka önerim Corsair olabilir, yüksek performanslı bilgisayarlar için en az 600 WATT ideal olacaktır.

Ekran, klavye, mouse, vs. bütçenize ve tercihinize kalmıştır.

 

Sitemizi ziyaret edip bütün ürünlerimizi daha yakından inceleyebilir ve siparişinizi verebilirsiniz, en kısa zamanda adresinize teslim edilecektir. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.