marstan_dunyaya
marstan_dunyaya

Mars’tan Dünya’ya Selfie Fotoğraf Geldi

Mars’tan Dünya’ya Selfie Fotoğraf Geldi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay DairesiNASA’nın Mars’a yolladığı keşif aracıCuriosity gezegende bugün tamamladığı, 687 güne karşılık gelen bir Mars yılının anısına selfie çekerek NASA Merkezi’ne yolladı.

Mars’taki çevresel koşulların mikrobiyolojikyaşama uygunluğunu keşif için gönderilen aracın en önemli keşiflerinden biri Ağustos 2012’de iniş yaptığı bölgede antik bir nehir yatağını bulmak oldu.

Curiosity ilk yılında çok önemli keşiflere imza attı ve ana görevini tamamladı. Curiosity, Yellowknife Bay (Sarıbıçak Koyu) olarak adlandırılan bölgedeki büyük kraterde de antik bir göl tabanı keşfetti.

Curiosity’nin bölgedeki çamur tabakalarındaki bulguları, Mars’ın mikrobiyolojik yaşamauygun olup, olmadığına ilişkin soruya yanıtı, tarihi bir “evet” oldu. Bu örneklerin analizi,bölgenin bir dönem göl tabanı olduğunu ve göl tabanında eski döneme ait basit yaşamformlarına ve yaşam için hayati elementlere rastlandı.

Bu baharı da Windjana denilen bölgede kumtaşı örnekleri toplayarak geçiren keşif aracı, halen güney batı Mount Sharp (Keskin Tepe) bölgesine doğru ilerlemeye devam ediyor.T

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*