Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Makedonya’da olağanüstü hal ilan edildi

Makedonya’da olağanüstü hal ilan edildi

Makedonya’da sığınmacı akını nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi

Ülkenin güney sınırında baskının artması ve Yunanistan’dan gelen göçün yoğunlaşması üzerine olağanüstü halin uygulanacağını açıklayan Makedonya İçişleri Bakanlığı, sınır bölgesinin daha iyi kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

“YUNAN TARAFINDAN YASADIŞI YOLLARLA SINIR AŞILDI”

Krizin üstesinden gelinebilmesi için ordunun da devreye gireceğini kaydeden Bakanlık,”Yunan tarafından yoğun şekilde yasadışı yollarla sınırın aşıldığını” vurguladı. Üsküp hükümeti, kısa bir süre önce Avrupa Birliği’nden de mülteci sayısının artması nedeniyle yardım talebinde bulunmuştu.

YAKLAŞIK 2 BİN KİŞİ SINIRI GEÇTİ

İçişleri Bakanı Mitko Cavkov, sorunun bir Avrupa ülkesinden Makedonya’ya taşınması nedeniyle Avrupa Birliği’nin yardım etmekle yükümlü olduğunu söylemişti. Cavkov, ülkesinin bütün sığınmacıları kapsayacak kapasitesi olmadığını da vurgulamıştı. Yardım örgütleri, günde yaklaşık 2 bin kişinin yasadışı yollarla Yunanistan – Makedonya sınırını geçtiğini tahmin ediyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.