Mahremiyetle ilgili kaygılar giderek artıyor

Mahremiyetle ilgili kaygılar giderek artıyor

Türkiye’de kişisel verilerin korunması anayasal hak olsa da mahremiyet ve kişisel veri korunma­sı konusunda özel bir yasa henüz yok. 2003’ten beri yürürlüğe girmeyi bekleyen bir yasa taslağı var. Bu yasa yürürlüğe girse bile mahremiyetin korunması konusunda Türkiye’nin yapacağı çok şey var. Çünkü mevzuat ve kanunlar problemin asıl can alıcı noktasını ortadan kaldırmıyor.

Mahremiyet saldırı altında

sosyal-medyada-bilincli-kontrol-uygulanmali-h1451384076-e0bca8

Arama motorları, kredi kartı şirketleri, güvenlik sistemleri ve bilgisayarlar tarafından gözetlendiğimi­zi biliyor musunuz? Herhangi bir arama motoru kul­landığınızda, bu aramanız büyük bir veri tabanında saklanıyor. Kişisel bilgileriniz herkese açık bilgi haline gelebiliyor. Kolaylıkla üretilip kopyalanan bu bilgiler­den kurtulmak oldukça zor. Çünkü google’daki bütün bilgiler 2038 yılma kadar saklanıyor.

Dijital Mahremiyet İhlalleri

Gmail kullanılırken, google’de yapılan aramalar sı­rasında adres bilgileri ve bütün e-postalar görülebiliyor. Ev adresin, banka hesabı ve yapılan arama detayları bi­linip kaydedilebiliyor olması daha da tehlikeli. Sosyal ağlar sayesinde artık insanların coğrafi olarak nerede olabileceğinin bilinmesi de bunun tuzu biberi oluyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.