Lpg zam

Lpg Piyasası

5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu”na göre, petrol fiyatları 01/01/2005 tarihinden itibaren en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınarak serbest piyasa koşullarına göre oluşmakta olup, rafineri fiyatlarının endeksle oluşturulması, dağıtıcı ve nakliye paylarının tavanı gibi fiyatların dolaylı veya dolaysız olarak kamuca belirlenmesine ilişkin uygulamalar sona erdirilmiştir. Ayrıca petrol piyasasında dolaşımda bulunan tüm petrollerin fiyatı, ham petrol fiyatındaki değişimlerden etkilenmekle birlikte, her bir ürünün fiyat teşekkülünün arz-talep mekanizmasına göre ayrı ayrı oluştuğu, fiyatların oluşumuna etki eden bir çok faktörün de bu süreçte rol oynadığı bilinmektedir. Ham petrol fiyatı ve benzin, motorin gibi ürünlerin kendi arz-talep koşullarının yanı sıra navlun bedeli, döviz kuru, ülkelerin mevzuatlarına göre gümrük vergileri, ÖTV ve KDV gibi diğer vergileme unsurları gibi hususlar yanında tarafların özel hukuk çerçevesinde aralarında kararlaştırdıkları unsurlar, belirli bir zamandaki konjonktürel gelişmeler gibi bir çok husus fiyat oluşumuna etki edebilmektedir.

Dünya’da ve Türkiye’de Lpg Kullanımı

Güvenliği konusunda tartışmalar da olsa, Türkiye, çevreci yakıt olan otogaz kullanımında Avrupa’da 1. dünyada 2. sırada…

Dünyada yaklaşık 13 milyon araç otogazla çalışıyor. Bu araçların 3 milyonu ise ülkemizde bulunuyor.

Avrupa’nın En Büyüğüyüz…
Dünya LPG Birliği’nin 2009 yılı verilerine göre Türkiye, Avrupa’nın en büyük otogaz pazarıyken dünyada ise 2. sırada yer alıyor.

Bunun en büyük sebeblerinden benzinin dünyada en pahalı kullanan ülke olmamız faktörü yer alıyor.

Cazip fiyatları, çevreci duruşu ile kullanımı oldukça yaygın olsa da, vatandaşlar, LPG’li araçların kış mevsimlerindeki performansından şikayetçi.

LPG’li otomobillerin önündeki en büyük sorunlardan birisi kapalı otoparklara girememek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*