lpg tasarruf

 

Yakıt masrafı olmayan otomobiller geliştirilse ve seri üretilse hem çevreyi hem de cebimizi korusa ne güzel olur.

Birçok insan araçların bakım ve tamirinin garanti süreleri içerisinde yetkili servislerine yaptırtılması gerektiğini biliyor. Fakat garantinin bitmemesi için yetkili servise gitmek zorunda değilsiniz. Araçların garanti süreleri içinde mecburi yapılması gereken bakımlarını ve değişmesi gerekli parçaları değiştirtmeniz gerekiyor.Orjinal parçaları fiyatı uygun bulduğunuz parçacıdan alıp, bir özel servise bakımını yaptırtıp, parçaları değiştirtebilirsiniz. Dikkat edeceğiniz parçaların faturasını almak ve bakım faturasına araçta yapılan bakımları ve değiştirilen parçaları ve tabi aracın kilometresini yazdırtmanız. Aldığınız faturaları da muhakkak saklayın. Özel servislerin fiyatları genelde daha ucuz olur.

*Benzine ve mazota  göre LPG (otogaz) yakıtı daha ekonomiktir ve doğayı yüzde 50 daha az kirletir.

*Çok sıcak değilse aracınızda klimayı kullanmayın, camları açarak idare edin.

*Lastiklerin havası ne fazla nede eksik olsun. Lastik havalarının olması gereken değerden eksik yada fazla olması yakıt tüketimini arttırır.

*Eğer araç kullanmaya yeni başladıysanız veya yollarını bilmediğiniz bir yere gidecekseniz yolları önceden öğrenin. Aksi takdirde yollarda saatlerce dolaşabilir veya trafiğe takılabilirsiniz. Yolları öğrenirseniz hem zaman hem de yakıt tasarrufu sağlamış olursunuz. Aracımız ile gideceksek mümkün olan en kısa yolu kullanmalıyız. Mümkünse trafiğin yoğun olmadığı saatlerde yol almalıyız.

 

*Aracı uygun vitesde kullanalım. 


*Gereksiz gaz pedalına yüklenmelerden kaçınalım.

*Türkiye’nin her yerinde aynı fiyata satılan trafik sigortasının primleri, 1 Temmuz’dan itibaren hem sigorta şirketlerine hem de illere göre değişecek. Yeni uygulama ile 46 ilde trafik sigortası primlerinin yüzde 50’lere varan oranlarda düştüğünü, 35 ilde ise arttığını bildirdi.Tarifelerde kullanıcı yaşı, cinsiyet, aracın motor hacmi gibi belli mikro parametrelere göre farklılıklar uygulanacağı bildirildi. Sizde önceden iyi hesap yapın.

*Herşeyden tasarruf edin fakat kaskonuzu muhakkak yaptırın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*