lpg tankı son kullanma tarihi nerede yazar

lpg tankı son kullanma tarihi nerede yazarlpg tankı tarihi

Aracımızı lpg montajı yapılacak olan servise teslim etmeden önce montajı yapılacak olan lpg sistemi parçalarının kesinlikle yeni parçalar ve ECR-67R ve TSE standardına uygun olması konusunda uyarmalıyız. Özelliklelpg tanklarının kullanım ömrünün 10 yıl olduğu göz önünde bulundurularak lpg tankının üretim tarihini kontrol etmeliyiz.

Montajı yapılacak olan lpg tankı simit veya silindir tank olabilir ama  ECR-67R ve TSE 12095 standardına uygun olmalıdır. (Silindir tank olduğunda bagajımızın küçüleceği, simit tank olduğunda da stepnesiz kalabileceğimiz dikkate alınmalıdır) Tank kapasitesini mümkün olduğunca büyük kapasiteli lpg tankı seçimi yapılmalı ve anlaşılan tankın montajı yapıldığı kontrol edilmelidir. Silindir Lpg tankı montajı esnasında bagaj içerisinde sabitleme için PVC kaplı iki adet çelik kuşakla bağlanmalı, benzin tankı arasında yalıtkan bir malzeme yok ise aralarında en az 50 mm mesafe olmalı,  üzerinde bulunduğu sehpa birbirine temas etmeyecek şekilde izolasyon yapılmalı, tank ile multivalfin nominal çapları birbirine eşit olmalı, montaj multivalf üzerinde belirtilen açıda olmalıdır.

Lpg tanklarına güvenlik sebepleriyle kapasitesi kadar dolum yapılamamaktadır. LPG montajı esansında lpg seviye şamandırası ayarlanarak tankın % 80 ‘dan fazla dolum yapılamayacak şekilde ayarlanmaktadır. Şamandıra ayarı iyi yapılamaz ise lpg dolumu esnasında güvenliğin gerektirdiğinden daha fazla yada daha az lpg alınır. Bu sebeple şamandıra ayarının uygun yapıldığı konusunda lpg montajı esnasında uyarıda bulunulmalı ve hemen kontrol edilmelidir.

Sızdırmazlık kontrolü için az miktarda gaz alımı istenir bu kontrol bittikten ve tüm işlemler tamamlandıktan sonra lpg tankı tam doldurularak sızdırmazlık alımı ile tam dolum esnasındaki alınan lpg miktarı toplanarak toplam ayarlanan dolum kapasitesi hesaplanmış olur. Şamandıra ayarı ile lpg gösterge ayarının uyumlu olması konusunda lpg servis personelini uyarınız. ( Genelde lpg ışıklı göstergeleri ile gerçek lpg tankındaki durum birbirine uymamaktadır. Uyarınız belki nispeten daha uyumlu yapmalarını sağlayacaktır)

 

Sızdırmazlık kutusu ve havalandırma hortumları mutlaka monte edilmelidir. Sızdırmazlık kutusu kapağı mutlaka takılmalı, kırık ya da çatlak olmamalıdır. Havalandırma hortumları alt bacaları mutlaka takılmalıdır.· Havalandırma hortumları yırtık, kopuk, ekli olmamalı; içinden kablo vb. şeyler geçirmek amacıyla kesinlikle delinmemeli ve sızdırmazlığı sağlamak için her iki ucuna da metal kelepçe takılmalıdır. Gerek emniyet gerekse sonradan uğraşmamak için sızdırmazlık kontrolünün iyi yapıldığından emin olmalıyız.

 

LPG dolum ağzı kesinlikle bagaj içerisinde olmamalıdır. LPG bakır boruları üzeri PVC kaplı ve minimum 1 mm et kalınlığında olmalı, kesinlikle araç kabini veya çamurluk içerinden geçirilmemeli, araç altında en az 60 cm aralıklarda kroşelerle tutturulmalı, egzost boru, susturucu ve manifoldlarından en az 15 cm mesafede olmalıdır. Çok zorunlu durumlarda en az 5 cm yaklaşıldığında kalınlığı en az 1 mm olan yalıtkan malzeme ile yalıtılmalıdır. Regülatör’gaz ayar vidası-mikser arasına üzeri çelik tel kaplı orijinal LPG hortumları takılmalıdır.

 

Gaz ayarı tabir edilen ve aracınız lpgli olduğunda arada bir yaptırmanız gerekecek olan işlem esnasında lpg sisteminin sağlıklı işlemesi için bazı ayarlar yapılmaktadır. Sıralı sistem lpgli araçlarda aracın motoru belli bir ısı seviyesine ulaşıncaya kadar yada belli bir süre geçinceye kadar araç benzinle çalışmakta sonrasında oto gazla çalışmaya devam etmektedir. Lpg markanızın sizin aracınız için öngördüğü sürelerin değişmesini talep etmeyin. Bu parametrelerin servisin yetkili personelinin ayarladığı şekilde olması sizin yaşayabileceğiniz sorun riskini azaltmaktadır.

 

Artık bazı açılardan iş işten geçmiş olsa da lpg servisinde bulunan ve gaz ayarı, bakım veya sorunları nedeniyle gelmiş diğer araç sahipleri ile konuşarak karşınıza çıkabilecek muhtemel sorunlara hazırlıklı olabilirsiniz. Unutmayın o araçların çoğuda o lpg oto gaz dönüşüm servisinde lpg montajı gerçekleştirilen araçlardı.

1/5 - (1 vote)
1/5 - (1 vote)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*