Kategoriler
Kartal Oto Sanayi

Lpg Tank

Lpg Tank

Oto LPG tankı nedir?

LPG dönüşümlü araçlarda gazın depolandığı basınçlı kaplar için kullanılan tanımdır, oto tank olarak da bilinir. Basınçlı kaplar için özel olarak üretilen çelik malzemeden imal edilmektedir. LPG’nin araçlarda güvenli kullanımı için en önemli unsurlardan biridir. Oto tanklar; aracın altına, bagaj içine veya stepne boşluğuna monte edilebilir.

Oto LPG tankları güvenli mi?

Oto LPG tankları, araçların benzin depolarının yaklaşık iki katı kalınlıkta çelik malzemeden üretilmektedir ve her bir oto lpg tankı, çalışma basıncının yaklaşık 2,5 katı basınç altında sızdırmazlık yönünden test edilmektedir.

Ayrıca her üretim partisinden alınan tank numuneleri laboratuvarda çeşitli deneylere tabi tutulmaktadır. X-Ray film ile muayene, çekme deneyi, bükme deneyi, kaynak kesitinin incelenmesi gibi tahribatlı ve tahribatsız deneyler yapılmakta ve o parti ancak tüm deneylerin sonuçları olumlu ise kabul edilmektedir. Bu deneylerden biri olan yırtılma deneyinde, tank bir noktadan yırtılıncaya kadar yüksek basınca maruz bırakılmaktadır. Bu deneyde yırtılma anındaki basınç, oto tankın gerçek hayatta karşılaşacağı basıncın 12 katına kadar ulaşabilmektedir.

Yetkili üreticiler tarafından, Avrupa normlarına uygun olarak üretimi ve testleri yapılan oto LPG tankları, yasal ömrü olan 10 yıl boyunca güvenle kullanılabilirler. Ömrünü dolduran oto tanklar, görünüşte iyi durumda bile olsa yenisi ile değiştirilmelidir.

Araçlardaki LPG tankları 10 yılda bir de
ğiştirilmelidir.
„
Montajı yapılan araçlarda dönüşümü gerçekleştiren firmanın etiketi yapıştırılmış
olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.