LPG Otogaz Dönüşümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

LPG Otogaz Dönüşüm Sistemleri Kullanımı Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Tüm işlemleri tamamladık artık aracımız lpg otogaz dönüşümünü bitirdi. Aracımızı herhangi bir kaza ve sıkıntı yaşamadan, minumum lpg tüketimi ile kullanmak isteriz. Kazasız, sorunsuz LPG ‘li araç kullanımında dikkat edilmesi gereken hususların birçoğu aşağıda gösterilmiştir.

 

  • LPG otogaz alımlarında lpg pompasının aracınızın şamandıra ayarını bozacak şekilde zorlanmasına izin vermeyiniz. Tankın daha fazla alması için araç sağa sola sallanmamalıdır. Lpg tankının güvenlik nedeniyle % 20 sinin boş olması gerekir.

 

  • LPG otogaz alırken sadece lpg fiyatlarını değil güvenebileceğiniz lpg lisansı olan lpg istasyonlarını tercih ediniz. EN589 standardında belirtildiği üzere alınan yakıtın en az 89 MON’a sahip olması gerekir. Filtrasyonu iyi yapılmamış Lpg yakıtları lpg filtrenizin erken tıkanmasına veya aracınızda problemlere neden olabilir.

 

  • Otogaz dolum yapılan yerin plastik kapağının lpg alımı haricinde kapalı olmasına dikkat ediniz.

 

  • Aracınızın normal bakım ve lpg bakım periyodlarına uymaya çalışınız. Bakım için yapacağınız masraflardan kaçınmak size daha büyük masraflar olarak geri dönebilir.

 

  • Araç ilk çalıştırıldığında ya da motor stop edildiğinde lpg kokusu duyulması normal olmakla birlikte araç çalışmaya devam ederken gaz kokusunun gelmesi kaçak olabileceğini gösterir ihmal edilmeden kontrol ettirilmesi gerekir. Herhangi bir kaçak durumunda araçta sigara içilmemeli, motor ve bütün elektrik aksamı kapatılmalıdır. Soğuk yanıklarına neden olabileceğinden Lpg sızıntısının cilt ile temas etmemesi gerekir.

 

  • Özellikle sıralı sistem haricindeki lpgli araçların belirli aralıklarla benzinle çalıştırılmaları gerekir. Sıralı sistem lpgli araçlar bunu daha seyrek yapabilirler.

 

  • Araçta bir çeyrek depodan fazla benzin bulundurulmalıdır. LPG tankının doluluk oranı mümkünse çeyrek deponun altına inmeden lpg alımı yapılması daha iyi olacaktır.

 

  • Araç ateşe yakın yerlere park yapılmamalıdır. LPG otogaz havadan ağırdır, herhangi bir sızıntı olduğunda en alçak seviyeye yönelecektir. Bu sebeple araçlarda gaz sızıntısı olasılığı düşünülerek kanalizasyon, çukur veya benzeri yerlere park yapılmaması gerekir. Yeraltı otoparklarına yasak devam etmektedir. Eğer araç uzun süre kullanmayacak ve uzun süre garajda tutulacak ise multivalf üzerinde bulunan LPG yakıt kesme valfinin kapatılması gerekmektedir.

 

  • Mutfak tüpüne benzer şekilde olan aracınızdaki LPG tankının ; nasıl dolduğunu nasıl boşaltıldığını, vanalarının nasıl açılıp kapatıldığını öğrenmek faydalı olacaktır.

 

  • Burada belirtilmeyip lpg otogaz servisi tarafından belirtilen hususlara dikkatle uyulması gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*