lpg mi dizel mi ?

lpg mi dizel mi ?

Araç satın alınırken göz önünde bulundurulan en önemli noktalardan biri yakıt tüketimi. Pek çok insan araç satın alırken, daha fazla tasarruf etmek adına dizel araç tercih ediyor. Halihazırda bir aracı olanlar ise araçlarına otogaz sistemleri taktırarak LPGkullanmaya yöneliyorlar. Oysa tasarruf için yalnızca yakıt değerlerini göz önünde bulundurmak yeterli değil. Aracın kilometrede tükettiği yakıt ve fiyatının dışında bakım masrafları, aracın fiyatı, yılda ne kadar kilometre yapıldığı gibi noktalar da tasarruf için en az yakıt kadar önemli.

Yakıt Fiyatları

Yakıt fiyatlarındaki artış, tüketicilerin araç konusundaki önceliklerinin değişmesine sebep oldu. Önceki yıllarda araçlar için önemli olan performans iken son zamanlarda bu gösterge, yerini yakıt tüketimine bıraktı. İnsanlar, daha az yakıtla daha fazla yol yapmaya yöneldi. Yakıt sarfiyatını arttıran etkenleri sürüş esnasında azaltmaya çalışan araç kullanıcıları, yakıt seçimi konusunda da benzinden uzaklaşan bir eğilim göstermeye başladı. 2000 yılında benzine ortalama 60 kuruş ödeyen vatandaş, 11 yılda yüzde 500’den fazla artış gösteren fiyatlardan dolayı bugün benzini 3,60 liraya alabiliyor. Motorin (Dizel) fiyatları yüzde 600’e yakın bir artış gösterse de tabelalara yansıyan rakam 3 lirayı geçmedi. Yani zam şampiyonu dizel olsa da fiyat konusunda lider benzin. Ancak benzin, araç alırken bir avantaja dönüşüyor. Sıfır araç alımlarında benzinli yerine dizel tercih edenler 10.000 TL’ye varan farklar ödüyor.

Kasko fiyatlarını karşılaştırın, %45’e varan fiyat avantajı yakalayın!
Hemen Teklif Al

Araç Satın Alırken Dikkat!

Araç fiyatları donanıma, vites ve yakıt seçeneğine göre değişiklik gösteriyor. En ekonomik araca sahip olmak için standart güvenlik ve konfor seçeneklerinin dışında ek donanım satın almayan araç kullanıcıları, vites seçeneği ve yakıt ile de tasarruf etmeyi seçiyor. Şehir içi kullanımda sıklıkla “dur-kalk” yapılması sebebiyle kullanım kolaylığı için otomatik vites tercih edenlerin yanında şehir dışı veya trafiğin yoğun olmadığı bölgelerde yaşayanlar daha az yakıt tüketimi için manuel vites tercih edenler bulunuyor. Şehir dışı kullanımlarda 100 kilometrede 4 litrenin altında ortalamayı gören araçlar için bu oran şehir içi kullanımda maalesef pek mümkün değil. Bu durumda yakıt seçimi büyük önem kazanıyor.
2012 yılında en çok satılan otomobil olan Fiat Linea’nın 2013 yılında en ucuz dizel ve benzinli modelleri arasındaki anahtar teslim fiyat farkı ve yakıt tüketim oranlarını incelediğimizde aşağıdaki sonuçlarla karşılaştık. Siz de aşağıdaki örnekleri kullanarak kendi aracınız ile ilgili hesaplama yapabilirsiniz.

Benzin – Dizel Fiyatını Karşılaştırın

Benzinli (31.450 TL) ve dizel (37.900) seçenekleri arasında 5.450 TL’lik fark bulunan Fiat Linea marka bir araç, şehir içi yakıt tüketiminde de 100 kilometrede 1,8 lt.lik bir fark (Benzinli:8,3 – Dizel:6,5) gösteriyor. 2013 yılı Nisan ayı için 95 Oktan Benzin fiyatı 4,64 TL iken Mazot (Dizel) fiyatı 4,08 TL, LPG fiyatı ise 2,59 TL.
Bu verilere göre Linea benzinli modeli 100 km.de 38,51 TL’lik yakıt tüketirken dizel modelinin tüketimi 26,52 TL. Yani benzinli araç 100 km.de yaklaşık 12 TL daha fazla yakıt tüketiyor. Aracın dizel modeli benzinli modelinden 5.450 TL daha pahalı. Yakıt tüketim grafiğine göre dizel araç bu fiyat farkını 45.400 km.de amorti ediyor. Yani yılda ortalama 20.00 km yapan bir sürücü için bu süre 2-3 yıl.

Taşıt Kredisi Unsurunu Unutmayın

Ancak araç alırken  hesaba katılması gereken bir başka nokta da ödeme konusu. Bugün pek çok insanın aracını kredi ile aldığını var sayarak kabaca bir hesap yaptığımızda Linea için ortaya çıkan esas sonuç şu şekilde:
Benzinli Linea için 32.000 TL 60 ay vadeli kredi için en uygun ödeme koşulları Nisan 2013 itibarıyle aylık 720 TL ve toplamda 43.360 TL geri ödeme.
Dizel Linea için 38.000 TL 60 ay vadeli kredi için en uygun ödeme koşulları ise Nisan 2013 itibarıyle aylık 860 TL ve toplamda 51.500 TL.
Bu duruma göre dizel araç için 8.000 TL fazladan ödeme söz konusu. Bu da araç fiyat farkının amorti süresini 2-3 yıldan 4-5 yıla kadar çıkarıyor. Yani araç 5 yıldan az kullanılacaksa dizel araç almak tasarruf etmek anlamına gelmiyor.

LPG Kullanımı

LPG kullanımının genellikle benzine oranla litrede 10’da 2 oranında artış gösterdiğini göz önünde bulundurarak LPG tüketimini hesapladığımızda ise Linea’nın 100 km.de 25,80 TL’lik yakıt tüketimine sahip olduğunu görüyoruz. Yani yaklaşık 13 TL’lik bir tasarruf söz konusu. Otogaz sistemlerinin ortalama maliyetinin 1.500 TL olduğu düşünülürse LPG en uygun seçenek gibi duruyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*