LPG ’li araçlar teşvik edilmeli

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

LPG’li araçlar teşvik edilmeli

Çevreyi ve havayı kirletmeyen, çevreci LPG kullanımının yaygınlaştığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Diğer yakıtlar gibi yanma sırasında kurum üretmeyen çevreci LPG kullanımı hızla artıyor. Otomobillerde yüzde 41,5 oranında LPG kullanılıyor. Bu çevreci anlayışın yaygınlaşması için de LPG’ye zam yerine, teşvik verilmesi gerekli” dedi.

LPG kullanımında ikinci büyük pazar Türkiye olmasına rağmen, LPG tesisatlarının son zamanlarda standartlarının yükseldiğini söyleyen Palandöken, şöyle devam etti: “Türkiye’de 2004 yılında trafiğe kayıtlı otomobillerin 793 bin 81’inde LPG yakıt kullanıyordu. 2013 yılı sonunda bu rakam yaklaşık beş katına çıkarak 3 milyon 852 bin 828’e ulaştı.

ÜVEY EVLAT MUAMELESİ

LPG tüketimi de 2013 yılında 2 milyon 800 bin tonu geçti. LPG’li araçlar hızla yaygınlaşmasına rağmen hala üvey evlat muamelesi yapılıyor. Yeterli havalandırma yapılmadığı ve önlem alınmadığı için bu araçlar otoparklara alınmıyor, üvey evlat muamelesi görüyor. Son üretilen araçlarda fabrika çıkışlı olarak standart güvenilir depo sistemleri kullanılması çevre ve güvenliğimiz için çok olumlu bir faktör. Aslında sorun otoparkların standardından kaynaklanıyor. İlk önce LPG’li araçlar göz önünde bulundurularak kapalı otoparkların alt yapıları, havalandırmalarının geliştirilmesi, yangın söndürme sistemlerinin uygun hale getirilmesi çok önemli. Şu an yollarda 3 milyon 852 bin temiz hava ve çevre dostu araç bulunuyor. Bu araçları ise, en çok taşımacı esnafımız kullanıyor. LPG’li araç kullananlar düşen görev de, zamanında kontrollerini yaptırarak, emniyetli olan depoları kullanmalarıdır.”


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.