lpg filtresi

Lpg filtresi

Benzin ve dizel fiyatlarının artışı ile beraber birçok araç sahibi LPG kullanmaya başladı. Bazı kişiler için henüz yeni bir deneyim olan LPG ve LPG sistemini tanımak zor bir durumdur. Bu sebeple sizler için LPG sisteminden ve LPG filtresinden kısaca bahsettiğimiz bu yazımı hazırladık. Umarız bilgi vermek amacıyla yazdığımız bu yazımız ile sizlere faydamız dokunmuştur.

LPG sistemi basit bir ifade ile bir çeşit gaz olan Likit Petrol Gazı ile çalışan yakıt sistemidir. Bu sistem benzin ve dizel yakıtlar kadar pahalı olmayan LPG ile çalıştığından yakıt masrafı daha azdır. Yakıt masrafının az oluşu LPG sistemlerin yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Yaygınlaşan LPG sistemleri beraberlerinde bazı sorunları da getirmiştir. Örneğin; yıllardır benzin ya da dizel yakıt sistemi ile çalışan aracı olan araç sahipleri bu sistemin parçalarını öğrenmekte ve arızaları hakkında bilgi sahibi olmak zorunda kalmıştır.

LPG Filtresi nedir? LPG filtresi LPG sistemlerinde gazı süzerek temizleyen parçadır. Bir nevi hava filtresi gibi içinden geçen gazı temizleyerek diğer parçalarda gaz sebepli problem yaşanmamasını sağlamaktadır. LPG filtresi tıkanır ve görevini tam olarak yerine getiremezse buradan geçecek olan gaz düzensiz olarak sisteme verileceği için araçta bazı çalışma problemleri meydana gelecektir. Bu sebeple bu filtre her 35.000-40.000 Km aralığında mutlaka değiştirilmelidir. LPG filtresi fiyat olarak çok pahalı bir yedek parça değildir. Ancak değiştirilmediği takdirde LPG filtresinin yedek parça satış fiyatının hemen hemen 9–10 katı kadar maliyetlerde problemler yaşanmaktadır. LPG yakıt sisteminin sorunsuz çalışması için her bir parçanın tek tek bakımı yapılmalıdır ve sorunlu parçalar yedek parça ile değiştirilmelidir. Sadece LPG filtresi değil diğer tüm LPG sistemi parçaları belli aralıklarla kontrol edilip gerekiyorsa değişimi yapılmalıdır.

LPG filtresi yedek parça olarak satılan ve bulunması kolay olan ürünlerdendir. Fakat LPG filtresi alınacak yedek parça satıcısı önemlidir. Yan sanayi üretimi olan ve kalitesiz LPG filtreleri kısa sürede işlevini yitireceğinden kaliteli ve yan sanayi olmayan orijinal parçalar satın almak önemlidir. Birkaç liralık fark sebebiyle satın alınan kalitesiz yan sanayi parçaları daima tüketicilere kendi fiyatlarının kat kat fazlasını daha sonradan sistemlerin onarımı için harcatmaktadır. Bu sebeple orijinal yedek parça kullanımı son derece önemlidir. Tüm bunların yanı sıra kalitesiz olan yan sanayi parçaları onarımda kullanıldıklarında umulmadık zamanlarda sorun çıkarıp hem maddi hem de manevi kayıplar yaşatmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*