Lpg Fakir Karışım Nedir ?

Lpg Fakir Karışım Nedir ?

Lpg hakkinda aklınıza takılacak ne taksam, nasıl olsa daha iyi olur, sorularına kendinize göre cevabını belki yazacaklarımdan alabilirsiniz. Şuan çogumuzun olmazsa olmazlarından hale gelen lpg taktırıken ve taktıktan sonrada bazı ufak ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Lpg dönüşümü sonrası motorun lpg den dolayı zarar görmesinin temel nedeni yanlış yapılan gaz kalibrasyonu ya da ürünün yetersizliğinden kaynaklanan motordaki yanlış yanmadır.Bu yanlış yanmalardan motor için tehlikeli olan Fakir Yakıt Karışımıdır.Fakir karışım ile çalışan motorun ısısı artacaktır ,artan ısı subabların fazla aşınmasına neden olacaktı bu ise motorun iç yapısında önemli sorunlara neden olabilir.Ayrıca yanlış yapılan lpg kalibrasyonu sonrası aracın LFT (LONG FUEL TRİM ) değeri bozulacak bu durumda aracınızın benzin çalışma prensibi değişecektir. Anlamı : Arac benzin püskürme oranlarıda araç tadafından lpg ayarını kopya yaparak sorunlu bir lpg enjekte tetiklemesini benzin ecü süde kopyalıyor ve benzin enjekte değerleri değişmeye başlıyor. Sonucunda araç ilk çalışma esnasında çalışma süresi uzayabilir 1-2 defa marş ihtiyacına geresinimi kalabilir, çalışma sonrasında benzinde motor sallanarak çalışabilir ve araç gazda daha iyi gidiyor durumu gerceklesebilir. Çünki benzin degerleri bozuk oldugundan lpg de bu deger araca zarar vermeye başlasada çekişten birşey kaybetmemektedir. Bunun gibi sıskıntısı olan araçalar 200 km sabit benzinde yolculuk yapmasını tavsiye ediyoruz ve araç kendi degerlerini 200 km benzinle gittiginde otamatik olarak düzletme yapıyor. Hatayı kendi düzletiyor. Bunların hiç yaşanmaması için Yapılması gereken nedir? Öncelikle tercih edeceğiniz ürün üst sınıf bir ürün olmalıdır çünkü ürün kalitesi artıkça lpg sistemlerinin kalibrasyon sonrası hata yapma olasığı düşecektir ,siz kaliteyi düşürdükçe motordaki AFR yi lpg ye göre ayarlayan lpg ecüsünün de hata aralığı artacaktır bu ise yukarda belirttiğim sorunlara neden olabilecektir.Doğru ürünü seçtikten sonra bu ürünü en doğru biçimde montajını yapacak tecrübeli servisi seçmelisiniz ;çünkü doğru ürün yanlış ellerde daha buyuk sorunlara neden olabilir.Doğru servisten sonra son iş lpg kalibrasyonun tam ve doğru olarak yapılmasıdır . Tabiki ürünler arasında çok büyük kalite farklılıkları vardır.Bunlardan en önemlileri enjektör ve yazılımdır.Üst sınıf ürünler in kullandığı enjektörler diğerlerinden ayrılır.Diğer markalar selenoıd valfli enjektörler kullanır ,bu enjektörin tepki süreleri yavaştır ,içlerindeki yaylar zamanla esner ve motora gönderilen lpg gazının debileri değişir ,bu ise araçta fazla yakıt ,sarsıntılı çalışma ,lpg ye geçişte stop ,arıza lambası yanması gibi sorunlara neden olabilir.

LPG Fakir karışım nedir
LPG Fakir karışım nedir

4 yorum

  1. Bu sorundan neler çektim, sürekli aracın güçten düşmesi, vitesi boşa atması yüzünden satacak duruma gelmiştim. Kaliteli bir lpg ayarı ve oksijen sensörü değişimi ile çözüldü neyse ki.

  2. lpg Bu konuda uzman ve doğru düzgün bir usta bulmak gerekiyor ustanın yapacağı ayar ile tasarruf sağlaya biliyorsunuz ben de çok bu konudan dert yandım ki o zaman ne yapacağımı şaşırdım bir usta götürüyosun bir ayar yapıyor olmuyor bir ustaya götürüyosun bir ayar yapıyor olmuyor en son bir ustaya götürdüm ayağı yaptırdı o şekilde ilerletiyoruz şükür şimdi çok iyi durum

  3. Hasan bey nasıl bir ayar yapıldı acaba?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*