Los Angeles County’nin Covid-19’a Karşı Ulaşılması En Zor Olan Aşılama

LA’nın sağlık merkezleri, yaşlıları, İngilizce konuşmayanları, evsizlik yaşayan kişileri ve aşı olmakta güçlük çeken diğer kişileri hedef alıyor. Direct Relief, çabalarını tıbbi yardım ve finansmanla destekliyor.

Los Angeles Hristiyan Sağlık Merkezlerindeki personel bir hastayı aşıladığında alışılmadık bir dizi soru sorarlar:

Nerede takılırsın? Geceleri nerede uyuyorsun Çadırın ne renk? Bir savunucunuz veya navigatörünüz var mı? Senin bir fotoğrafını çekebilir miyiz

Los Angeles Christian Health Centers (LACHC) inovasyon sorumlusu Shannon Fernando, sağlık merkezi hastalarının yaklaşık% 40’ının evsizlik yaşadığını açıkladı. Birçoğunun cep telefonu yok, bu da onları bulmayı zorlaştırıyor.

Mümkün olduğunca çok insanı Covid-19’a karşı aşılama yarışında, dışarıda bırakılma olasılığı en yüksek olanlardır.

Los Angeles County’nin toplu aşılama merkezleri açılıp kapandığında, sonra tekrar açıldığında, ilçenin sağlık merkezlerinden bazıları enerjilerini aşı bölgesine seyahat etmenin en zor olduğu kişileri aşılamaya odaklıyor. Yalnızca evsizlik yaşayan kişileri değil, yaşlıları, İngilizce konuşmayanları ve teknoloji konusunda rahat olmayan veya karmaşık bir çevrimiçi kayıt sürecinde gezinen herkesi içerir.

Ülkenin güvenlik ağı sağlayıcılarının çoğu nispeten az sayıda dozla başa çıkabilir – Fernando, sağlık merkezinin haftada yaklaşık 100 doz aldığını söyledi. Aşılama konusunda daha hedefli bir yaklaşım benimseyen kuruluşlardan McCarthy, “Büyük değiller ama çok önemli” dedi. “Kimsenin gitmek istemediği bir yere” gidiyorlar.

Direct Relief, salgın başladığından beri Los Angeles County’deki sağlık merkezlerine ve kliniklere 15 milyon dolardan fazla yardım sağladı (ilaç ve tıbbi malzeme olarak 8,9 milyon dolar ve nakit bağış olarak 6,2 milyon dolar). Bu, CCALAC’a 500.000 $ hibe ve bu hikaye için görüşülen sağlık merkezlerinden ikisi olan LACHC ve Kheir Center’a 50.000 $ hibe içerir.

Evsiz nüfusuna ulaşmak için LACHC, telefonla mümkün olduğunca çok hastaya ulaşarak onları bir aşı için gelmeye davet etti. Üç yerel barınakla ortaklık kurdular. Ve onların eşyalarını toplayıp hastalarının yanına gittiler, “aşıları sokakta yapıyorlar,” diye açıkladı Fernando.

Fernando, LACHC hastalarının çoğu için genel aşılama yerlerinin “uygun, güvenli veya tanıdık” olmadığını açıkladı. Arabası olmayan insanlar için birçoğuna hiç erişilemez. Özellikle aşı ya da genel olarak tıbbi sistem konusunda temkinli hisseden hastalar için daha fazla etkileşim gerekebilir.

Toplum sağlığı merkezinin hafta içinde Siyah hastaları aşılamak için özel bir etkinlik planladığını açıkladı. Her şey planlandı ve gitmeye hazırdı. Ancak aşıların zamanında ulaşıp ulaşmayacağı başka bir konuydu.

Los Angeles ve Orange County’de konumlara sahip bir toplum sağlığı merkezi olan Kheir Center, inanılmaz derecede çeşitli bir nüfusa hizmet vermektedir. Pak, hastaların herhangi bir yılda 23 ila 25 dil konuştuğunu ve sağlık merkezinin İngilizce, İspanyolca, Korece, Bengalce ve Tayca dillerinde hizmet verecek donanıma sahip olduğunu açıkladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*