Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » Lobiye tokat

Lobiye tokat

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Gezi olayları ile başlayıp 17 Aralık darbe girişimi ile devam eden ekonomiye saldırılar başarıya ulaşamazken, bunlara bir tokat da vatandaştan geldi. Piyasaları karıştırmak için her türlü manipülasyonu yapan paralel örgüt, küresel güçler, lobiler ve yerli uzantıları mahalli idareler seçiminden çıkan sonuçla bir kez daha yenilgiye uğratıldı. Türk milleti, seçimlerde tüm saldırılara rağmen istikrardan yana oyunu kullanıp, AK Parti‘yi yüzde 45‘in üzerinde oy oranıyla yeniden birinci parti yaptı. Bu sonuç, her fırsattaTürkiye‘ye ve Türk ekonomisine saldıran yabancı lobileri ve onların dışarıdaki yayın organlarını şaşkınlığa uğrattı. Lobilerin içerideki sözcüleri ise birdenbire ağız değiştirerek, ‘Türkiye‘de refahın tercih edildiğini’ yazıp ekonomiye övgüler düzmeye başladı. Bu ibretlik tablo dikkatle izlenirken, piyasalar da istikrara ‘coşku’ ile karşılık verdi.

PİYASADA BAYRAM HAVASI
Seçim sonuçlarını geçtiğimiz hafta satın almaya başlayan piyasalar, haftanın ilk günüyle birlikte coşkuyu yaşadı. Dolar 2 Ocak‘tan bu yana en düşük seviye olan 2.15 liranın altına indi. Gün içinde hareketlenen dolar, akşam kapanışta 2.15 lira oldu. Dolar, 27 Ocak‘ta 2.39 lira ile tarihi bir zirveye ulaşmıştı. Euro da uzun bir aradan sonra yeniden 3 liranın altına indi. Euro günü 2.96 liradan kapattı.

Geçen haftanın son 4 işlem gününde yüzde 8.6 yükselen Borsa İstanbul, seçim sonuçlarının ardından bu haftaya da yükselişle başladı. Açılışta 70.464 puan ile 18 Aralık‘tan bu yanaki en yüksek seviyeyi gören endeks, daha sonra gelen kısmi kâr satışları ile günü yüzde 0.90‘lık artışla 69.736 puandan kapattı.

BORSADA ÇARPILDILAR 
17 Aralık operasyonunun ardından hükümetle güç savaşına giren cemaate yakın gruplar da seçimin kaybedeni oldu. Cemaati destekleyen şirketlerin hisseleri, yerel seçimlerin ardından borsadaki ilk işlem gününde çakıldı. “Hocaefendi’nin bir tebessümüne tüm malımı feda ederim” diyen Akın İpek‘e ait Koza Grubu‘nun şirketleri, seçim sonuçlarının ardından borsada sert şekilde geriledi. Koza Altın‘da gün içindeki düşüş yüzde 7‘yi buldu. Koza Anadolu Metal yüzde 2.22, İpek Enerji yüzde 3.57 oranında değer kaybetti. 17 Aralık operasyonundan bu yanaKoza Altın hisselerinde yüzde 46.7, Koza Anadolu Metal hisselerinde yüzde 42 düşüş yaşandı. Cemaate destek veren Doğan ve Ciner gruplarının hisselerinde de dün düşüşler görüldü. Doğan Yayın Holding yüzde 1.96,Hürriyet Gazetesi yüzde 3.39 değer kaybederken; Taraf hisseleri yüzde 7.98, Ciner Grubu‘na ait Park Elektrikhisseleri yüzde 0.56 düştü. Piyasaların cemaate yakın olduğunu düşündüğü Bank Asya‘nın hisseleri de dünyüzde 7.84 değer kaybetti.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.