Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kuzey Kore’nin dantelli pilotları!

Kuzey Kore’de yayınlanan görüntülerde, Sukhoi Su-25’in kokpit çekimlerinde, fırlatma koltuğunun başlığının etrafındaki dantel, havacılık meraklıları tarafından ilgi ile karşılandı. Havacılık açısından bu tür bir malzemenin uçuş emniyetini olumsuz etkileyeceği, yangın durumunda köşe süsü olarak kullanılan sentetik malzemenin hemen tutuşup yanabileceğine dikkat çekildi.

Çift motorlu savaş uçağı, ilk uçuşunu 1975’te yaptı.

Testlerinden ardından 1979’da imalatına başlandı. Yakın hava desteği görevinde kullanılan Su-25’ler ilk operasyon tecrübesini Afganistan’da yaşadı. Amerikan A-10’un Rus mucidi olan uçağın ölümcül silahları başında 30 milimetrelik makinalı top ile kanat-gövde altındaki 11 noktada 4 ton ağırlığında bomba ve roket yer alıyor.

Uçağın kullanıcıları arasında Rus Hava Kuvvetleri’nin yanı sıra Ukrayna, Azerbaycan, Sudan, Ermenistan gibi ülkelerin hava kuvvetleri bulunuyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.