KÜTÜKCÜ: “İHRACATTA YENİ PAZARLAR VE YENİ İŞBİRLİKLERİ ŞART”

KÜTÜKCÜ: “İHRACATTA YENİ PAZARLAR VE YENİ İŞBİRLİKLERİ ŞART”

1

 

Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, Konya’nın bu yılın ilk çeyreğinde 329 milyon 691 bin dolar ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.
Şubat ayında yüzde 2.5’lik artışla toparlanma eğilimine giren Konya ihracatının Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 3.31 arttığını, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 2.3 düştüğünü kaydeden Kütükcü, ihracattaki kalıcı yükselişlerin sağlanabilmesi için yeni pazarlar ve yeni işbirliklerinin şart olduğunu ifade etti.
Mart ayı rakamlarının açıklanmasıyla birlikte Türkiye ihracatının yılın ilk çeyreğinde 31 milyar 396 milyon 291 dolar olarak gerçekleştiğini, Konya’nın ise Ocak-Mart aylarını kapsayan aynı dönemde 329 milyon 691 bin dolar ihracat yaptığını kaydeden Kütükcü, Konya’nın bu ihracat rakamlarıyla 13. sırada yer aldığını bildirdi.
“Avrupa’DA ARTIŞLAR, YAKIN COĞRAFYADA DÜŞÜŞLER VAR”
Konya’nın ihracat kayıplarında özellikle yakın coğrafyada yaşanan istikrarsızlığın etkili olduğunun altını çizen Başkan Kütükcü, “Şehrimizin Ocak-Mart dönemi ihracatına baktığımızda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.6 düşüş yaşanmıştır. Rakamlar ilk çeyrekteki düşüşte ağırlıklı olarak yakın coğrafyamızda yaşanan istikrarsızlık dalgasının etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Avrupa’da yaşanan ılımlı toparlanmanın da etkisiyle Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Polonya gibi Avrupa ülkelerine olan ihracatımızın yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 ile yüzde 38 aralığında arttığını görüyoruz. Ancak yoğun olarak ticaret yaptığımız yakın coğrafyamızda, örneğin Irak pazarında yüzde 5, İran’da yüzde 20, Cezayir’de yüzde 37, Libya’da yüzde 64, Suudi arabistan’da yüzde 12, Suriye’de yüzde 66 ihracat kaybımız var. Bu kayıpları telafi etmek için bir an önce pazar çeşitlemesine gitmemiz gerekiyor. Sanayi Odası olarak sanayicilerimizin yeni pazarlar bularak yeni işbirlikleri kurmalarına katkıda bulunmak amacıyla yurtdışı iş gezileri ve B2B görüşmeleri organize etmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
Ocak-Mart döneminde Konya’nın en fazla ihracat yaptığı ilk 10 ülke ise şu şekilde: Irak, Almanya, Cezayir, Suudi Arabistan, İran, Mısır, İtalya, Birleşik Devletler, Özbekistan, Yunanistan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.