Anasayfa » Kurban Bayramı Ne Zaman Kutlanır (2015) – Başlıyor, Bitiyor, Arefe Hangi Gün, Tatili Kaç Gün?

Kurban Bayramı Ne Zaman Kutlanır (2015) – Başlıyor, Bitiyor, Arefe Hangi Gün, Tatili Kaç Gün?

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Kurban Bayramı Ne Zaman Kutlanır (2015) – Başlıyor, Bitiyor, Arefe Hangi Gün, Tatili Kaç Gün?1

Kurban Bayramı Ne Zaman Kutlanır (2015) – Başlıyor, Bitiyor, Arefe Hangi Gün, Tatili Kaç Gün?
Ramazan Bayramının sona ermesinden sonra, bir sonraki dini bayramız olan kurban bayramı hangi güne denk geldiği herkes tarafından merak edilen konuların arasında yer alıyor. Kurban Bayramı hangi gün, Arefe hangi güne denk geliyor, Kurban Bayramı tatili kaç gün gibi detayları ajanshaber.com sitemizde bulabilirsiniz.

Kurban bayramı ne zaman başlıyor sorusunu sormaya başladılar. Kurban Bayramı nedir? sorusunu yanıtlayacak olursak, Hicri takvime göre, Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir bayramdır. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine ‘Eyyâm-ı nahr’ (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arefe denir. İslam âleminde önemli bir yer teşkil eden Kurban Bayramı, aynı zamanda her yıl Mekke’de hac farizasının ifa edildiği zamandır. Kurbanlık bayramı ne zaman ve 2015 Kurban Bayramı Tatili? Sorusunun cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

kurban bayramı ne zaman
2015 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN AREFE HANGİ GÜN
Ramazan bayramının bitmesinin ardından Kurban Bayramı tarihi herkes tarafından merak edilen konular arasında yer almaya başladı. Ramazan Bayramından yaklaşık 2 ay sonra kutlanacak olan Kurban Bayramı Zilhicce ayının onuncu gününe denk gelir. Miladi takvime göre ise, 2015 yılında Kurban Bayramı, 24 Eylül Perşembe günü başlayacak ve bugünü takip eden 25-26-27 Eylül günlerinde kutlanacak. 23 Eylül Kurban Bayramı arifesindeki yarım gün tatil ile birlikte 4,5 günlük bir tatil yapılacak.

 

Kurban Bayramı Hicri Takvime göre,

Kurban Bayramı, birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir ve Ramazan Bayramı ile beraber en önemli iki dini bayramdan biridir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir kurbanlık bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

2015 YILINDA MÜBAREK GÜN VE GECELER

Regaib Kandili: 23 Nisan 2015 Perşembe
Miraç Kandili: 15 Mayıs 2015 Cuma
Berat Kandili: 1 Haziran 2015 Pazartesi
Ramazan Ayı Başlangıcı: 18 Haziran 2015 Perşembe
Kadir Gecesi: 13 Temmuz 2015 Pazartesi
Ramazan Bayramı: 17 Temmuz 2015 Cuma – 19 Temmuz 2015 Pazar

Kurban Bayramı: 24 Eylül Perşembe – 27 Eylül 2015 Pazar

AREFE : 23 Eylül Çarşamba

Etiket: kurban bayramı, kurban bayramı tatili, kurban bayramı 2015, kurban bayramı tatili kaç gün, kurban bayramı ne zaman, kurban bayramı hangi güne denk geliyor, 2015 kurbanlık bayramı ne zaman
KAYNAK: Ajans Haber


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.