Kremlin, yılların en sert baskısıyla Rus protestocularla buluştu

Moskova (CNN)Moskova’da ve Rusya genelinde Pazar günü sokaklara dökülenbinlerce kişi, ülkenin son yıllarda gördüğü en sert güç gösterisiyle karşılaştı.

Ülkenin dört bir yanındaki protestocular, Ocak ayının ortasından bu yana Rus makamları tarafından tutulan hapisteki muhalefet lideri Alexey Navalny’yi desteklemek için arka arkaya ikinci hafta sonu için toplandılar .
2011 yılından bu yana bir rekor olan bağımsız izleme grubu OVD-Info’ya göre, Pazar günü geç saatlerde en az 85 şehirde 5.000’den fazla kişi gözaltına alındı.
Başkent Moskova’da, Navalny’nin karısı Yulia da dahil olmak üzere 1.600’den fazla kişi tutuklandı, ancak daha sonra serbest bırakıldı.
Navalny, 17 Ocak’ta Moskova’ya gelmesinden kısa bir süre sonra parmaklıklar ardındaydı. Uzun zamandır devam eden Rus muhalif, son birkaç ayını güçlü bir sinir ajanı olan Novichok ile zehirlenerek iyileştiği Almanya’da geçirmişti. Navalny, Rusya hükümetini ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’i, Kremlin’in defalarca yalanladığı bir iddiaya göre, onu öldürmeye çalışmakla suçladı.
CNN ve araştırma grubu Bellingcat tarafından geçen ay yapılan ortak bir soruşturma , FSB’nin Navalny’nin Ağustos ayında zehirlenmesine karıştığını ortaya çıkardı ve teşkilattaki seçkin bir birimin Navalny’nin ekibini Sibirya gezisi boyunca nasıl takip ettiğini ve sonunda Navalny’nin orduya maruz kalmaktan hastalandığını ortaya koydu – dereceli Novichok.
Rusya davaya karıştığını yalanladı.

Pazar günü, Navalny’nin geniş ülke çapında en az 120 şehirde yerel saatle öğlen başlayarak protestoları planlayan destekçileriyle başladı.
Pazar günü Rusya’nın başkenti, modern bir şehirden çok kuşatılmış bir kaleyi andırıyordu. Kordon, tüm blokları kapattıktan sonra kordon. Sayısız minibüs, tutukluları polis karakollarına götürmeye hazırlandı ve çevik kuvvet polisi, protestocuların sokaklarını temizlemek için ağır hizmet tipi üniformalar giydi.
Ayrıca, Ağustos ayında Navalny’nin Novichok zehirlenmesinin arkasında olduğuna inandıkları Rusya Federal Güvenlik Servisi karargahının veya FSB’nin önünde toplanmaya çalıştılar. Ancak Moskova yetkilileri, benzeri görülmemiş bir hareketle şehir merkezindeki yedi metro durağını kapattı ve göstericilerin toplanmasını engellemek için kısa otobüs seferlerini kesti. FSB binası ve Kremlin’i çevreleyen alanlar sabahın erken saatlerinden itibaren barikat kuruldu.
Organizatörler daha sonra yerlerini değiştirmeye zorlandı ve çevik kuvvet polisini, Navalny’nin ekibi şehirdeki toplanma noktalarını her değiştirdiğinde yürüyen insan sütunlarını yakalamaya zorladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*