Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » Kredi Kartı Derdi Bitmiyor

Kredi Kartı Derdi Bitmiyor

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Kredi Kartı Derdi Bitmiyorkredi kartı derdi

Ömür Bitiyor Kredi Kartı Derdi Bitmiyor

Türkiye’de 47 milyon kredi kartı var. Bunların 1.4 milyonu batık, belki on binlercesi de problemli.

Türkiye’de 47 milyon kredi kart var. Bunların 1.4 milyonu batık, belki on binlercesi de problemli. En büyük problem ise asgari tutarı ödeyerek ayakta kalmaya çalışmak. Çünkü onların harcamayı kesmeden borçlarını kapatmaları imkânsız. 46 milyon 956 bin kredi kartının kullanıldığı Türkiye’de kredi kartı borcu takipte olan (yani asgari ödemeyi bile yapamayan kullamcı sayısı 1 milyon 452 bin 580’i buluyor. Bu borçluların takipteki borçlarının toplamı da 3 milyar 764 milyon TL’ye ula­şıyor. Kullanıcı sayısıyla birlikte takipteki borç miktarının da art­ması, kart kullanıcılarına “Ömür biter borç bitmez” dedirtiyor.

Kartların İptal؛ de Dert

Tüketiciye isteği dışında bile kredi kartı veren bankalar, iptallerde zorluk çıkarıyor. Bazı bankalar kart iptalini önlemek için ikna timleri kurdu. Kart sa­hiplerinden ise şikâyet yağıyor. Tüketicilerin adreslerine isteği dışında kredi kartı gönderen bankalar, iptal söz konusu olun­ca birçok zorluk çıkarıyor. Bu konuda Bankacılık Düzenleme

ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve tüketici derneklerine şikâyet yağıyor.

Ne Yapmalı?

Kredi kartının iptali için telefonla müşteri hizmetlerini aramak gerekiyor. Bazı bankalar müşteriyi iptalden vazgeçirmek için bu hatlarda özel ikna timleri çalıştırıyor. Müşteri temsilcileri tüketicinin kartı kapatmaması için dakikalarca uğraş veriyor. “Kredi kartını neden iptal ettiri­yorsunuz? Cüzdanınızda kartı taşımanızda ne sakınca var? Bir kenarda bulunsun, yaz tatilinde kullanırsınız” gibi soru ve yo­rumlarla tüketiciyi ikna etmeye çalışıyor.

Kredi kartlarının iptali konu­sunda bankalar farklı uygulama­lara gidiyor. Bazı bankalar, bor­cunu kapatma şartı aramadan bir telefonla kartı iptal ediyor ve sonra ekstre göndermeye devam ediyor. Bazı bankalar borcun kapatılması şartını koşmadan kredi kartını iptal ediyor, ancak sonra ekstre göndermiyor. Müş­terinin ödemeleri takip etmesi gerekiyor. AA

 


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.