Köyü satılığa çıkarttılar

Köyü satılığa çıkarttılar

İngiltere’de bir köy 43 hanesi, okulu ve kilisesi ile 20 milyon sterline satışa çıkarıldı.

İngiltere’nin kuzey doğusunda yer alan West Heslerton köyü, 8,5 kilometrekarelik arazisi, 43 hanesi, ilkokulu, kilisesi, benzin istasyonu ve yerel birahanesi ile satılıyor. İngiliz basınında yer alan haberlere göre son 150 yıldır aynı aileye ait olan köyün fiyatı, 20 milyon sterlin olarak belirlendi.Sahibi Eve Dawnay’in 2011’de hayatını kaybetmesinin ardından varisleri tarafından satılığa çıkarılmasına karar verilen köyün sakinlerinden Tom Watson, ev sahibelerinin iyi niyetli yaklaşımı nedeniyle köylülerin düşük kiralarla yıllardır burada yaşadığını söyledi.

“UMARIM YENİ SAHİBİMİZ…”

Düşük maliyetler nedeniyle köyde farklı yaş gruplarından, dinamik bir topluluğun oluştuğunu anlatan Watson, “Umarım yeni sahibimiz de aynı derece iyi niyetli biri olur” dedi.

Ülkede 2009’da bir başka köy 22 hanesi, yaklaşık 5 kilometrekarelik tarım alanı, bakkaliyesi ve nalbantı ile 25 milyon sterline alıcı bulurken, 2014’te de 2 kilometrekare toprağı ve plajıyla satılan bir köy için 11 milyon sterlin ödenmişti.

Bu köy 30 milyon dolara satılık

İngiltere’nin Yorkshire bölgesinde bulunan tarihi ‘West Heslerton’ köyünün tamamı 30 milyon dolara satışa çıkarıldı. 2010’da ölen ve mirasçısı olmayan köyün sahibi kadının, köyün yeni sahibine kiraların yükseltilmemesini vasiyet ettiği belirtildi. Köyün Eve Dawnay isimli kadına 1960’larda babasından miras kaldığı ifade edildi.

1

Satışa çıkarılan köy, 21 yatak odalı bir konak, 43 ev ve bunları çevreleyen yaklaşık 850 hektarlık araziden oluşuyor. Söz konusu fiyata bir ‘pub’, bir spor salonu, bir benzin istasyonu ve bir de oyun alanının dahil olduğu ifade edildi.

2

Köyün Eve Dawnay isimli sahibine 1960’larda babasından miras kaldığı belirtildi. Ancak Dawnay 2010 yılında vefat ettiğinde köyü bırakacak bir varisi olmadığı ortaya çıktı. Dawnay’ın köyün muhtemel yeni sahibine ise, köy sakinlerine kira konusunda yardımcı olunmasını ve yerel halkın olabildiğince desteklenmesini vasiyet ettiği ifade edildi.

3

Satışa aracılık eden ‘Cundalls’ emlak şirketinden yapılan açıklamada ise, ‘’köyde zamanın adeta durduğu ve tarihi bölgeye ticari anlamda önemli yatırımlar yapılabileceği’’ belirtildi. Anglo-Sakson ve Roma kültürünün yoğun etkisindeki tarihi köyün, İngiltere’nin en büyük arkeolojik alanlarından birisi olduğu biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.