Koronavirüse karşı koruma olarak yüz maskeleri hakkında bilmeniz gerekenler

Şunu kabul edelim: Daha fazla insan Covid-19’a karşı aşılansa bile, küçük çocuklar dışındaki herkesin yakın gelecekte yine de yüz maskesi takması gerekecek.

Elbette, herkes giymekten bıktı. Ancak çalışmaların gösterdiği ve Dr.Anthony Fauci’nin birçok kez işaret ettiği gibi, maskeler kendinizi ve başkalarını hastalığa neden olan koronavirüs ile enfekte olmaktan korumanın en etkili tek yoludur .
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri maske rehberliğinde , “Maskeler iki yönlüdür. Maskeler, virüsü içerebilecek damlacıkların ve aerosolün yayılmasını önleyerek sizi ve beni korur” diyor .
Aşıların burada olması, Amerikalıların gardlarını düşürmeleri gerektiği anlamına gelmez. Aslında, eski CDC direktörü Dr. Richard Besser, bunun “inanılmaz derecede riskli” olacağını söyledi.
Bu Covid-19 sayılarıyla ukala olmayın. Yeni varyantlarla, kısıtlamaları hafifletmek artık ‘inanılmaz derecede riskli’ olacaktır
Besser, “Bunu kontrol altında tutmak için aşılamanın ötesinde adımlar atmaya devam etmemiz kesinlikle şart.” Dedi.
Virüsün yayılma şansı ne kadar fazlaysa, Birleşik Krallık, Güney Afrika ve Brezilya’da ilk kez tanımlanan varyantlarda olduğu gibi, mutasyona uğrama riski o kadar büyük olacak ve daha fazla varyant ortaya çıkacaktır.
“Ve eğer aşılar bu varyantların bazılarına karşı o kadar etkili değilse, o zaman şu anda çok heyecanlandığımız kazanımları görebiliriz, bunların çok kısa bir sürede tersine döndüğünü görebiliriz.”
Pandeminin başlangıcında maske takmamamız ve onları hasta olanlar veya sağlık çalışanları için ayırmamız söylendi. Ancak bu, bilim adamlarının virüsün nasıl bulaştığını anlamadan önceydi ve sağlık çalışanları arasında maske sıkıntısı olduğu bir zamandı.
Şimdi, bazı insanlar aynı anda iki maske takmayı bile tavsiye ediyor.
İşte maskeler hakkında bilmeniz gerekenler.

Başkan Joe Biden herkesi halka açık yerlerde maske takmaya çağırdı ve federal mülkte bunu zorunlu hale getirdi. Toplu taşıma araçlarında, havalimanlarında ve transit istasyonlarda maske kullanılması gerekir.
Çoğu eyalette ve bazı yerel yönetimlerde bir tür maske yetkisi vardır ve çoğu perakendeci, alışveriş yapanların bunları mağazalarında takmasını zorunlu kılar.
CDC’ye göre 2 yaşından küçük çocukların maske takmaması gerektiğine dikkat etmek önemlidir.
Şimdi, pandemide bir yıldan fazla bir süredir, Amerikalılar yakında maske için standartlar elde edebilir, böylece hangi maskelerin en iyi çalıştığını bileceğiz.
Uluslararası bir teknik standartlar organizasyonu olan ASTM International ve Ulusal Kişisel Koruyucu Teknoloji Laboratuvarı, filtre verimliliği, boyutlandırma ve yerleştirme, temizleme ve önerilen kullanım veya yeniden kullanım süresi ile ilgili standartlar üzerinde çalışmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*