Koronavirüs ve Sigara

Bazı insan grupları, COVID-19 nedeniyle ciddi şekilde hasta olma riski daha yüksektir. Eğer sigara ya da vape yapıyorsan, onlardan birisin. Bu, kendinizi yeni koronavirüsten korumak için adımlar atmanın sizin için daha da önemli olduğu anlamına geliyor .

Sigara İçenlerin COVID-19 Bulma Olasılığı Daha Midir?

Eğer duman veya zaman vape , parmakların dudaklarınızı dokunun. Bu virüs yayılacak şans yükseltir yandan sizin için ağız .

Nargile gibi sigara içen bir ürün kullanıyorsanız , ağızlıklarını veya hortumlarını başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Enfekte olan biriyle kullanırsanız, siz de hastalanabilirsiniz.

Sigara içmek ve elektronik sigara içmek de solunum yolu enfeksiyonlarına karşı bağışıklığınızı azaltabilir . Bir çalışma, e-sigaraların burnunuzdaki bağışıklık hücrelerini baskıladığını bile buldu. Ayrıca ciğerlerinizdeki tüyleri de yok ederler . Kirpikler, virüsleri ve kalıntıları yakalayan ve onları solunum yollarınızdan dışarı atan küçük, tüy benzeri yapılardır. Vücudunuzun enfeksiyona karşı ana savunmalarından biridir. Hasar gördüklerinde, virüsün ciğerlerinize yerleşmesini daha az önleyebilirler.

Yeni koronavirüs, ACE2 reseptörleri adı verilen şeylere bağlanarak akciğerlerinizdeki hücrelere girer. Araştırmacılar, sigara dumanının ACE2 seviyenizi artırdığını buldular, ancak bunun COVID-19 alma şansınız üzerinde ne gibi bir etkisi olabileceği net değil.

Sigara içiyorsanız, zaten akciğer problemleriniz olabilir . Koronavirüs ciğerlerinize saldırırken sizi COVID-19’dan çok hasta olma olasılığınızı artırır .

Sigara içenlerin akciğerleri grip veya solunum yollarını etkileyen diğer enfeksiyonlara maruz kaldıklarında , sigara içmeyenlere göre çok daha fazla hasta olabilirler. Akciğerleriniz zaten hasar görmüşse, size yeterli oksijen sağlayamayabilir veya oksijeni olması gerektiği gibi kullanamayabilirler. Akciğerlerinizdeki kirpiklerdeki hasar, mukus gibi şeyleri temizlemelerini de zorlaştırabilir .

Sigara içenlerin zatürree gibi ciddi akciğer rahatsızlıklarına yakalanma olasılığı daha yüksektir . Akciğerlerinizdeki küçük hava keselerinde sıvının biriktiği akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) adı verilen bir komplikasyon riski de daha yüksektir . Bu, ciğerlerinizin yeterince hava ile dolamayacağı anlamına gelir. Kan dolaşımınıza ve organlarınıza daha az oksijen ulaşır. Bu organ hasarına ve hatta ölüme yol açabilir.

COVID-19’u olan ve zatürre ile hastaneye kaldırılan insanlarla ilgili bir Çin araştırması, sigara öyküsü olanlar için hastalığın daha da kötüye gitme ihtimalinin 14 kat daha yüksek olduğunu buldu.

Sigara içen kişilerin kronik obstrüktif akciğer hastalığına ( KOAH ) ve kalp ve kan damarı hastalığına sahip olma olasılığı daha yüksektir , bu da ciddi komplikasyon riskini artırır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*