Koronavirüs salgını hala güçleniyor. Ama ufukta umut var

Yüzbinlerce hayatını kaybettiğimiz, salgın kaynaklı sosyal izolasyon ve acıya rağmen, ufukta cesaret verici işaretler var.

Amerika Birleşik Devletleri, geçen haftaya göre yaklaşık% 5 artan hız ile aşıları artırmaya başlarken, yeni vakalarda% 15’lik bir azalma oldu. Ve kasvetli dönüm noktalarının olduğu bir kışın ortasında başka umut belirtileri de var.
Uzmanlar , hava sıcaklığının yaklaştığını ve virüsün dışarıda olduğu kadar hızlı yayılmasının daha zor olduğunu söylüyor.
CNN tıp analisti Dr. Leana Wen geçen hafta yaptığı açıklamada , “Şu anda vakalar düşüyor, hastaneye yatışlar nihayet 100.000’in altına düştü , aşılar hız kazanıyor, tüm bunlar harika,” dedi. “Umutlu olmamız için nedenler var ve arzu edebileceğimiz bir son var, ancak nereye gittiğimiz ve oraya ne kadar çabuk ulaşacağımız bugün attığımız adımlara bağlı.”
Ortak bir çaba gerektirecek olsa da – ve daha çok insan, hastalık kontrol ve önleme merkezlerinin (CDC) sosyal mesafe, maske takma ve düzenli olarak test edilmesi gibi yönergeleri izleyerek – salgın öncesi yaşamın bir görüntüsünü elde etmeden önce iyimserlik için yer var.

Vakalar düşüyor

Neredeyse iki aydır ilk kez, 30 Ocak’ta 100.000’den az Amerikalı Covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve bu oran o zamandan beri düşmeye devam etti. Amerika Birleşik Devletleri Pazar günü, COVID İzleme Projesi’nden elde edilen verilere göre, 6 Ocak’taki 132.474 hastaneye yatıştan 81.439 Covid-19 hastaneye yatış bildirdi – şimdiye kadar bildirilen en yüksek günlük hastaneye yatış sayısı.

İyi işaretlere rağmen, Wen hala, önümüzdeki birkaç ay içinde daha bulaşıcı varyantların baskın hale gelme olasılığı da dahil olmak üzere endişeleri var.
Rakamların azalmaya devam etmesini istiyorsak, güvenlik önlemlerinin yerinde kalması gerektiğini söylüyor.
Wen, “Umut verici işaretler var, ancak bir dönüm noktasındayız, çünkü bu umut işaretleri hızla aşınabilir,” dedi. “Pandemik yorgunluk çok gerçektir. İnsanların doğru yönde seyreden vakaları gördüklerinde, kısıtlamaların gevşemesinden ve insanların normal faaliyetlerine devam edeceklerinden ve vakaların tekrar fırlayacağından korkuyorum.”

Daha fazla insan aşı oluyor

Salgın kontrolü için çok önemlidir için aşı nüfusun% 70’i 85 ila% hakkında elde ettiğini toplumsal bağışıklığın elde Dr Anthony Fauci, Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Ulusal Enstitüsü direktörü göre.
CDC tarafından geçen hafta yayınlanan verilere göre, 7 Şubat itibarıyla ABD’de yaklaşık 39 milyon doz Covid-19 aşısı uygulanmıştı; bu, dağıtılan yaklaşık 58 milyon dozun yaklaşık% 66’sını temsil ediyor .

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*