Koronavirüs hastalığı (COVID-19) salgını;Emsali olmayan bir yıl: WHO’nun COVID-19 yanıtı

Elde edilen her şeyi ve salgını sona erdirmek için çalışan ortaklıkları değerlendirmek.

Halk sağlığı camiasının onlarca yıldır korktuğu senaryo buydu. Tehlikeli bir virüs ortaya çıkar. Dünya çapında hızla yayılır.

COVID-19 insanları bir araya geldiklerinde enfekte eder, ancak bir araya gelmek aynı zamanda onu nasıl yeneceğimizdir. 2020, dünyanın küçük kişisel jestlerden başkalarını korumaya, araştırma ve yenilik konusunda uluslararası işbirliğine kadar virüse karşı birleştiğini gördü. COVID-19 aşılar ile yılsonlarına yayıyoruz – olağanüstü bir feat.

Bilim, çözümler ve dayanışma, DSÖ’nün geçen yüzyılın en büyük sağlık tehdidini ele almak için kullandığı araçlar olmuştur – bu, onlarla oluşturduğumuz tepkinin öyküsüdür.

Bu, WHO’nun bir salgına ilk müdahalesi değil ve sonuncusu da olmayacak – ancak COVID-19, şimdiye kadar karşılaştığımız en zorlu kriz.

30 Ocak 2020’de DSÖ Genel Direktörü Dr.Tedros Adhanom Ghebreyesus, COVID-19 salgınını Uluslararası Öneme Sahip Halk Sağlığı Acil Durumu ilan etti . Bildiri, DSÖ’nün en yüksek alarm düzeyidir – tüm ülkelere derhal bildirimde bulunmaları ve harekete geçmeleri için bir toplanma çağrısı.

Ülkeler bilinmeyen bir virüsle nasıl başa çıkılacağı konusunda rehberlik için DSÖ’ye baktılar ve DSÖ çağrıyı yanıtladı. Bu yeni hastalığın ilk öğrenilmesinden sonraki iki hafta içinde DSÖ, virüsü test etme, hastaları tedavi etme, halkı bilgilendirme ve daha fazla vakaya hazırlık yapma konusunda ülkelere ilk tavsiyesini yayınladı. 

DSÖ ayrıca aşıların, tedavilerin, teşhislerin ve diğer araçların hızlı gelişimini kolaylaştırmak için köklü bilimsel ilişkilerden ve bağlantılardan yararlandı. COVID-19 için ilk laboratuvar testi, bilim adamlarının genetik diziyi paylaşmasından sadece günler sonra geliştirildi ve ilk test kitleri haftalar içinde dünyanın dört bir yanındaki laboratuarlara gönderildi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*