Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Komşunun Hain Planı !

Komşunun Hain Planı !1

İflastan ‘şimdilik’ kurtulan komşu Yunanistan, iktidardaki Syriza hükümetinin Merkez Bankası’nı yağmalama planı yaptığı iddiasıyla çalkalanıyor.

Yunanistan’da iktidarı elinde bulunduran Radikal sol koalisyon Syriza’ya mensup bazı milletvekilerinin, Avrupa Birliği ile kredi pazarlıkları sürerken, ülkeyi kurtarmak adına, Yunan Merkez Bankası’na baskın düzenleyip paralara el koyma planı yaptığı öne sürüldü.

Reuters haber ajansı, eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis ile eski Enerji Bakanı Panagiotis Lafazanis’e atfedilen planın ne kadar ciddi olduğunun bilinmediğini belirterek, iki bakanın da görevden alındığını hatırlattı. Ancak Yunan muhalefet partileri konunun açıklığa kavuşturulması için bastırıyor.

BAYRAK AÇTI, KOVULDU

Bilindiği gibi Yunanistan, iflastan kurtulabilmek için Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) oluşan alacaklılarıyla çok ağır şartlar içeren 86 milyar euro’luk yeni bir kurtarma paketi için anlaşmaya varınca iktidardaki Syriza partisi karışmıştı. Syriza’nın 149 milletvekilinin dörtte bire yakını büyük tasarruf önlemleri içeren anlaşmaya karşı çıkmış, Başbakan Aleksis Çipras partisini bir arada tutabilmek için yoğun çaba sarfetmişti.

Şahin kanatta yer alan ve kurtarma paketine bayrak açtığı için görevden alınan eski Enerji Bakanı Lafazanis pazar günü Yunan RealNews’te yayınlanan söyleşisinde, hükümete Avrupa Merkez Bankası’na meydan okumak için Yunan Merkez Bankası’nın rezervlerine el atma tavsiyesinde bulunduğunu anlattı.

Euro’dan çıkıp drahmi’ye dönme taraftarı olan Lafazanis, bu tavsiyeyi euro’dan çıkma durumunda emekli maaşlarını ve kamu personelinin ücretlerini ödeyebilmek adına yaptığını söyledi. Lafazanis, “Bunun gerekçesi Yunan ekonomisi ve Yunan halkının ayakta kalması… Anayasa’nın her hükümete verdiği görev de bu” dedi.

PARALEL VERGİ EKİBİ

Ancak Lafazanis, İngiliz Financial Times gazetesi tarafından kendisine atfedilen, “Yunan Merkez Bankası Başkanı Yanis Sturanaras kasanın boşaltılmasına karşı çıkarsa tutuklansın” talimatını yalanlayarak, söz konusu haberi “yalan, fantezi, spekülasyon ve eski Moda komünizm karşıtlığı” olarak nitelendirdi.

Yunan Kathimerini gazetesi ise, eski Maliye Bakanı Varufakis iş başındayken, bilgisi dahilinde, Syriza içinde küçük bir grubun Yunanlıların online vergi şifrelerini kopyalayarak, paralel bir ödeme sistemi oluşturmaya çalıştığını yazdı. İddia edilen bu çalışmaya göre, euro olarak tutulan paralel sistem hemen drahmi’ye çevrilebilecekti. Varufakis haberle ilgili bir açıklama yapmadı.

GÖRÜŞMELER SONA ERDİ

Avrupa Komisyonu, Yunanistan ve alacaklı kurumlar arasındaki 3. kurtarma paketi için gerekli görüşmelerin birkaç günlük ertelemenin ardından Atina’dabaşladığını duyurdu. Komisyon sözcüsü açıklamasında “Kurumlara bağlı ekipler an itibariyle Atina’dalar ve çalışmalar hemen başlayacak. Çalışmaların başlaması demek kurumların Yunan yetkililerle görüşmeleri başladığı anlamına geliyor” ifadelerini kullandı. Görüşmeler geçtiğimiz hafta başlaması beklenirken, organizasyon sorunları nedeniyle ertelenmişti.

KAYNAK: Milliyet

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.